1. července 2008 9:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Biopaliva ve slepé uličce

Ministr zemědělství Petr Gandalovič chce prověřit vliv biopaliv na cenu potravin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zemědělství Petr Gandalovič chce prověřit vliv biopaliv na cenu potravin. | foto: Lidové noviny

PRAHA Nad biopalivy se v Evropě stahují mraky. Plánovaného osvobození od spotřební daně se v příštím roce asi nedočkají. Pro přehodnocení politiky v oblasti biopaliv se vyslovil nejen český ministr zemědělství Petr Gandalovič, ale uvažuje o něm i Evropská unie.

„Předběžně jsme se dohodli s premiérem Mirkem Topolánkem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem na tom, že i když dostaneme z Bruselu souhlas, daňové úlevy nezavedeme,“ uvedl Gandalovič v rozhovoru pro týdeník Euro. Biopaliva a jejich vysokoprocentní směsi by měly být daňově zvýhodněny na základě víceletého programu, který vláda schválila letos v únoru. Program v současnosti studuje Evropská komise, a pokud ho schválí, mohla by biopaliva být daňově zvýhodňována po dobu šesti let.

Gandalovič prověří vliv biopaliv na cenu potravin
Podle Agrární komory převyšuje světová spotřeba obilí jeho výrobu již šestý rok po sobě. Loni se podle odhadů sklidilo 1,67 miliardy tun obilí, ale spotřebovalo se 1,68 miliardy tun. Biopaliva se na spotřebě zatím podílí jedním procentem.


Nyní však chce vláda znovu přehodnotit celý program. „Program uvedeme v život až poté, co se znovu prověří přínos biopaliv a jejich souvislost s cenami potravin,“ řekl Gandalovič s tím, že ministr financí zatím novelu zákona o spotřebních daních nebude předkládat.

„My zatím nevidíme důvod, proč ten program měnit,“ řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Podle něj by přimíchávání biosložky do benzinu a nafty mělo být daňově zvýhodněno. Nevyloučil však dohodu, pokud ministr Gandalovič předloží pádné argumenty.

Přehodnotit své plány pro využití biopaliv bude muset pravděpodobně i EU. Ta nyní počítá s tím, že v roce 2010 bude jejich podíl na spotřebě pohonných hmot tvořit 5,75 procenta. „Žádáme EU, aby cíl 5,75 procenta minimálně změnila na indikativní, nebo jej odložila za rok 2010,“ řekl Gandalovič.

V ohrožení je i druhý cíl unie, a to zvýšení podílu biopaliv na 10 procent v roce 2020. Tento záměr totiž francouzská státní tajemnice pro životní prostředí Nathalie Kosciusko-Morizetová včera nazvala omylem. „U biopaliv nevylučujeme v dlouhodobějším horizontu přehodnocení cíle, zatím se však o tom nejedná,“ řekla. Podle ní bude unie nejspíš nucena desetiprocentní cíl zpochybnit nebo odložit.