8. června 2007 8:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Biopaliva zdraží benzin

PRAHA Časy, kdy si řidiči na pumpách tankovali do automobilů benzin bez příměsi biopaliv, jsou nenávratně pryč. Senátoři včera schválili novelu o ochraně ovzduší, která stanovuje dvouprocentní podíl biosložky v pohonných hmotách, a to už od prvního září letošního roku.

Původně se počítalo s tím, že novela začne platit až od začátku příštího roku. „Důvodem, proč by se biopaliva měla přimíchávat už od září, je letošní velká úroda řepky olejky,“ konstatoval senátor za ODS Bedřich Moldan. Zemědělci totiž letos vyseli řepky více, protože čekali, že biopaliva se do pohonných hmot začnou přimíchávat už od poloviny letošního roku. K politické shodě ale došlo teprve nyní.


 
„Pro rolníky je to dobrá zpráva, přesto mohl být podíl biopaliv ještě vyšší,“ říká prezident Agrární komory Jan Veleba. Při letošní produkci ve výši devíti set tisíc tun řepky znamenají tato dvě procenta asi sto šedesát tisíc tun. „Kdyby podíl vzrostl rovnou na 4,5 procenta, zemědělci by prodali tři sta tisíc tun řepky,“ dodal.
 
Vládní návrh předpokládá, že 4,5 procenta biopaliv bude v benzinu a naftě od ledna 2009. Do roku 2020 se má jejich podíl v EU zvýšit na deset procent.

Snahu unie udělat z biopaliv alternativní zdroj energie kritizuje Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Varuje, že sníží investice do nové těžby, což by znamenalo růst cen ropy. S tím souhlasí i čeští pumpaři. „Cena benzinu se určitě zvýší. Biosložka je dražší než ropný produkt, zdražovat se ale zatím bude jen o padesát haléřů,“ informoval Ivan Indráček ze Společenství provozovatelů čerpacích stanic.

Celý článek najdete v dnešních Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!