1. července 2016 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Blahobytní Češi dali loni do bydlení 160 miliard. Míň utrácí za jídlo a šaty

Rodinný rozpočet- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný rozpočet- ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Lidé v Česku se mají podle statistik čím dál lépe a je to vidět i na utrácení za bydlení, které tvoří podstatnou část rodinných výdajů. Loni za něj utratili podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 160,8 miliardy korun.

Výdaje za bydlení zaznamenaly v rámci rozpočtů rodin od roku 1995 nárůst z 21 na 27 procent. Příznivý vývoj ekonomiky, růst příjmů a nízké úroky hypoték umožnily loni domácnostem investovat do bydlení zmíněných 160,8 miliardy korun, což je druhá nejvyšší hodnota za posledních dvacet let.

Naopak klesá podíl výdajů na potraviny z devatenácti na sedmnáct procent. O dva procentní body se snížil i podíl útrat za obuv a oblečení, které nyní tvoří čtyři procenta výdajů domácností.

Před třemi týdny přinesla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj analýzu, podle které se Čechům žije stále lépe. Subjektivní hodnocení spokojenosti teď doplnila objektivní čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ve srovnání s rokem 1995 jsou české domácnosti bohatší. Jejich výdaje stouply reálně o 60 procent.

„Průměrný měsíční příjem zaměstnance ve sledovaném období vzrostl trojnásobně na 23 320 korun. Průměrný měsíční příjem podnikatele zhruba na 1,5 násobek na 46 868 korun,“ uvedl ředitel národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet s tím, že nižší růst podnikatelských mezd může souviset se zvýšeným počtem lidí, kteří pracují v takzvaném švarc systému.

Ještě lépe je na tom téměř 50 tisíc Čechů pracujících v zahraničí, nejčastěji v Německu. Jejich průměrné měsíční příjmy dosahovaly 67 785 korun, tedy téměř 2,5 tolik, co si vydělali zaměstnanci v ČR. Podle statistického úřadu si tak celkem domů přinesli přes 41 miliard korun.

Kromě příjmů však rostou i výdaje. Celková inflace za posledních 20 let přesáhla 90 procent. Loni každý Čech utratil za měsíc průměrně 16 672 korun, z toho nejvíce tradičně za bydlení, potraviny a dopravu.

Více k tématu najdete v sobotních Lidových novinách.