31. května 2011 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bleskové placení kartou přijde v létě do Česka

Bezdotykové karty fungují podobně jako vstupní karty do budovy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezdotykové karty fungují podobně jako vstupní karty do budovy | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Stačí přiložit speciální platební kartu nebo mobilní telefon k pokladně a během pěti sekund zaplatíte nákup v obchodě. Nový styl placení bez peněz či zdlouhavého vyťukávání PIN platební karty otestují v létě poprvé i čeští zákazníci.

Platit prostřednictvím mobilního telefonu nebo bezkontaktních platebních karet za pár týdnů umožní supermarket Globus. Vážně o tom uvažuje další řetězec Interspar či síť občerstvení McDonalds.

"Lze předpokládat, že obchodníci umožní bezkontaktní platby zejména tam, kde je primárně očekávané rychlé odbavení klienta," vysvětluje smysl nového placení Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty.

 

Infografika


Zatím jen do 500 korun

Obchody i banky se dušují, že pamatují i na bezpečnost peněz svých klientů v případě ztráty karty

Platit bezdotekově bude možné zatím jen do 500 korun. Nad tuto částku musí už zákazník zadat identifikační číslo PIN. Stejně tak bude možné přes čip platit jen několikrát za sebou.

"Například při každé páté platbě bude klient vyzván k zadání PIN kódu," říká mluvčí České spořitelny Vendula Voláková a dodává, že tak banka klienty chrání před zneužitím karty.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!