27. ledna 2011 7:00, aktualizováno  9:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Blíží se čas výhodných nákupů. Velké byty zlevňují, kvůli nezájmu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Zvažujete nákup třípokojového bytu či většího rodinného domu? Smlouvejte o ceně, máte totiž šanci uspět. Anebo počkejte. Prodej třípokojových bytů a velkých rodinných domů se zastavil. Realitky proto musí s cenou dolů.

Realitní makléři potvrzují, že ceny bytů a domů jsou v drtivé většině nadsazené a v některých lokalitách Česka budou za pár týdnů klesat, a to až o dvacet procent.

Ve většině měst, s výjimkou například Brna, se to už děje. Padají hlavně ceny třípokojových bytů.

Zlevnit by měly i nové byty
A důvod? Trh s většími byty doslova zamrzl: lidé už nemají o příliš drahé bydlení zájem. Zatímco před třemi lety, v době realitního boomu, se třípokojový byt v pražském paneláku běžně prodával za tři miliony korun, dnes jej lze sehnat už za cenu okolo dvou milionů.

Kupujícím se to však pořád zdá moc a chtějí další slevy.
Klesat nebo přinejmenším stagnovat by měly dokonce i nové byty v developerských projektech – ačkoli developeři tvrdí zpravidla opak. "Zde vidíme ceny o 15 až 20 procent nad jejich reálnou hodnotou a hlavně ochotou kupujících za tuto cenu kupovat. Byty jsou předražené, lokality bez infrastruktury – lidé tam nechtějí," potvrzuje obchodní ředitel společnosti Next Reality Group Robert Hanzl.

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR JAVA VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč