7. ledna 2009 12:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Blokáda letišť stála Thajsko 6,15 miliardy eur

Thajští demonstranté si z odletové haly mezinárodní letiště Suvarnabhumi udělali ložnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajští demonstranté si z odletové haly mezinárodní letiště Suvarnabhumi udělali ložnici. | foto: SAEED KHAN AFP

BANGKOK Protivládní demonstrace v Thajsku, které v prosinci vyvrcholily více než týdenní blokádou dvou hlavních letišť u hlavního města Bangkoku, stály zemi 290 miliard bátů, což je asi 160 miliard korun. Vyplývá to z rozboru thajské centrální banky, který byl dnes zveřejněn v Bangkoku.

"Politický neklid zasáhl nejen samotný turistický průmysl, ale i další obory podnikání, především v oblasti služeb," cituje agentura AFP z dokumentu banky. "Celkové škody národnímu hospodářství tak dosáhly 290 miliard bátů, což jsou tři procenta HDP," píše se dále v textu.

Tisíce přívrženců konzervativně-roajalistických sil sdružených do Lidového spojenectví pro demokracii (PAD), kteří se označovali tradiční žlutou barvou oblečení, se demonstracemi, obsazením budov vlády a nakonec i blokádou dvou letišť pokoušely svrhnout kabinet vedený souputníky bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry.

Přicestovat nemohlo 3,4 milionu turistů
Své akce ukončili až poté, co ústavní soud tři hlavní strany vládní koalice rozpustil pro údajné volební podvody, čímž vláda padla.

Blokáda letišť zabránila přicestovat do země 3,4 milionu turistů a podlomila důvěru návštěvníků v bezpečnost v zemi. Odborníci odhadují, že pro letošní rok musí Thajsko počítat s poklesem návštěvnosti o osm procent na asi 12,8 milionu zahraničních turistů, uvádí dokument.

Stoupenci PAD se již v prosinci po prvních odhadech, že důsledky blokády letišť budou značné, nechali slyšet, že ztráty pro zemi "mají v každém případě smysl". Pozorovatelé naproti tomu poukazovali na skutečnost, že většina výbušných témat, která rozdělovala zemi po více než dva roky, zůstává nevyřešena a dlouhodobé vyhlídky na stabilitu jsou mlhavé.

Nynější vláda premiéra Apchisita Vedžadžívy reprezentuje právě ty síly, které vedly demonstrace a okupaci bangkockých letišť. Kabinet získal většinu v parlamentu přeběhnutím části dosud vládních poslanců. Svržená koalice "červených", představovaná Demokratickou aliancí proti diktatuře (DAAD), se však se situací nehodlá smířit a požaduje co nejrychlejší vypsání nových voleb.

Protože se opírá především o početné chudé vrstvy venkova, není vyloučeno, že opět zvítězí. A to nehledě na to, že soudy prokázaly některým předákům "červených" korupční chování.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz