Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Bod zvratu. Je tady?

Ekonomika

  16:34
PRAHA/LONDÝN/NEW YORK - Celý finanční svět očekával s napětím, zda vydrží pondělní strmý růst akciových trhů. Přání mnoha se splnilo a asijské i evropské cenné papíry vyrazily opět směrem vzhůru. Navíc se USA rozhodly nalít desítky miliard do předních bankovních institucí, aby rozhýbaly trh.

Na burzy se vrací dobrá nálada. Jak dlouhi vydrží? foto: CHRIS HONDROS AFP

Úsměv na tváři mohli mít i makléři na pražské burze. Akcie v tuzemsku tak pokračují v zotavování z propadu na čtyřleté minimum kvůli globální finanční krizi.

Pražská burza dnes podruhé po sobě posílila o více než desetinu, což se jí zatím povedlo pouze jednou na podzim 1993. Tuzemské akcie podle obchodníků následovaly oživení zahraničních akcií po oznámení řady opatření na obranu proti globální finanční krizi. Hlavní index PX si připsal 10,56 procenta na 1085,1 bodu.

Poptávka se opět nejvíce projevila na ceně akcií developera Orco, které získaly výrazných 35,95 procenta na 354 korun. S akciemi Orco také burza musela kvůli prudkému zpevnění pozastavit na čtvrt hodiny obchodování.

Spojené státy mají v plánu posílit bankovní sektor kapitálovou injekcí v celkové sumě 250 miliard dolarů (4,5 bilionu Kč). Novou iniciativu, která má stejně jako podobná opatření v Evropě zmírnit krizi na finančních a úvěrových trzích, by měla vláda oznámit dnes. Šéf centrální banky Ben Bernanke označil nový plán za základ finančního a ekonomického oživení země. Zhruba polovina z celkové sumy má jít devíti předním bankovním institucím v zemi. Plán rekapitalizace bank je změnou v dosavadním přístupu USA, který se zatím soustředil na program vykupování problematických hypotečních aktiv od finančních institucí.

Také včera se akcie v USA a dnes na asijských burzách vydaly strmě vzhůru díky iniciativě vlád ve světě, které se rozhodly nalít do bankovního systému peníze. Dow Jonesův index předvedl nejprudší bodový nárůst v historii a nejvýraznější procentní nárůst od roku 1933 a japonské akcie vykázaly rekordní přírůstek ve své téměř 60leté historii.

Západoevropské burzy rostly včera o zhruba pět procent a i dnes pokračovaly v silném růstu. Panevropský index FTSEurofirst 300 na začátku obchodování posílil o čtyři procenta na 974,80 bodu. V pondělí vyskočil o 10,1 procenta, takže zaznamenal nejprudší denní nárůst ve své historii.

"Hráči na trhu doufají, že krize dosáhla bodu zvratu díky rozsáhlým podpůrným programům," uvedla německá banka Helaba. "Na finančních trzích nyní dominují záchranné balíky a naděje, že nejhorší část krize skončila," dodala.

Zcela opačné problémy měla islandská burza. Ta po obnovení obchodů propadla o 76 procent. Island obchodování na burze zastavil ve středu, kdy kvůli finanční krizi převzal kontrolu nad největší domácí bankou Kaupthing. Pod kontrolu státu již předtím přešly také islandské banky Landsbanki a Glitnir. Obchodování s akciemi firem Kaupthing, Landsbanki a Glitnir a dalších tří finančních ústavů zatím nebylo obnoveno.

Sérii příznivých zpráv v pondělí odstartovala Británie, která uvedla, že vloží až 37 miliard liber (zhruba 1,17 bilionu Kč) do tří ohrožených britských bank Royal Bank of Scotland, HBOS a Lloyds TSB. Podobné plány pak během dne oznámily i vlády dalších evropských zemí. Centrální banky eurozóny, USA, Británie a Švýcarska navíc nabídly bankovnímu sektoru neomezený přísun dolarových úvěrů za pevné úrokové sazby.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!