9. listopadu 2010 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bohaté Vánoce? Češi budou šetřit méně než zbytek Evropy, tvrdí studie

Vánoce v páru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce v páru |

PRAHA Češi se budou, stejně jako ostatní Evropané, při nákupu vánočních dárků v důsledku doznívající ekonomické krize letos snažit ušetřit. Oproti jiným národům budou však šetřit méně. Své vánoční výdaje omezí o méně než 2,5 procenta, což bude evropský průměr.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Deloitte. Při výběru dárků se čeští zákazníci budou orientovat hlavně na levnější a praktické zboží. Obdarují jím především nejbližší rodinu, hlavně děti.

Čtěte více:

Jedna čtvrtina dotazovaných obyvatel České republiky plánuje za dárky pro své blízké utratit více než loni, čtvrtina méně, podle 50 procent budou výdaje stejné jako loni. Česká domácnost tak za dárky utratí v průměru 325 eur (téměř 8000 Kč), vyplývá z průzkumu. Celkové výdaje za Vánoce by měly dosáhnout 495 eur na domácnost.

Na předních místech seznamu dárků, které by Češi k Vánocům rádi dostali, jsou oblečení, knihy, kosmetika a parfémy a domácí počítače a notebooky.

Mnoho lidí uvítá pod stromečkem peníze. Zatímco v ostatních evropských zemích se většina dotazovaných vyslovila pro dárkové poukazy, karty či balíčky, v ČR se tento fenomén teprve rozvíjí.

Vánoce jsou pro obchodníky tradičně nejsilnějším prodejním obdobím v roce, loni ale kvůli hospodářské krizi prosincové tržby maloobchodníků po několika růstových letech poprvé klesly meziročně o 1,9 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?