Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Boj o klienty sráží ceny letenek

Cestování vzduchem vyjde klienty levněji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování vzduchem vyjde klienty levněji. | foto: Lidové noviny

Praha Aerolinky reagují na příchod SkyEurope, nízkonákladového dopravce, který bude od dubna létat z Ruzyně.

Letečtí dopravci působící na tuzemském trhu přitvrdili v boji o klienty. Na příchod nového nízko nákladového přepravce SkyEurope na pražské letiště Ruzyně totiž reagují další letecké společnosti. Po aerolinkách Smart Wings, které v reakci na novou konkurenci oznámily zlevnění letenek minulý měsíc, chystají podobnou akci další společnosti. Například Air France či GermanWings.

„Chystáme lepší cenové nabídky, nyní dolaďujeme detaily,“ uvedla Irma Šťastová za společnost Air France s tím, že ale zatím nebude firma ohledně svých plánů „nic konkrétního zveřejňovat“. Potvrdila nicméně, že se jedná o reakci na příchod SkyEurope na pražské letiště Ruzyně.

Konkurovat ovšem chce i další nízkonákladový přepravce, GermanWings. „Naše ceny za letenky se pohybují od 19 euro do všech destinací včetně poplatků, budeme určitě významnou konkurencí,“ sdělila za firmu Mahulena Poliaková.
Rovněž ČSA hodlá sledovat, co ohlášený příchod SkyEurope s českým trhem udělá. „Poté jsme schopni se rychle přizpůsobit,“ uvedla mluvčí ČSA Jitka Novotná. Zatím ale podle ní nechce firma o zlevňování slyšet.

Analytici mají o důvodech lákání pasažérů na stále levnější letenky jasno. „Jde o nesporný důkaz velmi tvrdého konkurenčního boje na poli letecké dopravy, kdy opravdu jde o každého zákazníka, a to i za cenu toho, že cena letenky vlastně vůbec nepokrývá náklady na pasažéra,“ míní analytik oblasti cestovního ruchu Jaromír Beránek. Podle expertů na leteckou dopravu lze další poklesy cen očekávat. „Spíš než o zisk totiž jde leteckým přepravcům o získání maximálního tržního podílu,“ poznamenal Beránek. Jako první přitom na příchod SkyEurope zareagovaly zmiňované aerolinie Smart Wings, když snížily cenu letenky do destinací, kam chce vozit klienty i SkyEurope. Letenky z Prahy do Amsterdamu, Barcelony, Milána, Paříže a Říma zakoupené u Smart Wings tak zlevnily z původních 990 korun na 190 korun bez letištních tax a dalších poplatků, které však mohou cenu až zdesetinásobit.
Příchod do Česka přitom oznámili zástupci slovenských aerolinek SkyEurope nedávno - zhruba v polovině února. „Chceme do Česka přinést opravdu nízké ceny letenek,“ prohlásil tehdy šéf SkyEurope Airlines Christian Mandel. Letadla aerolinek začnou přepravovat pasažéry až od desátého dubna z Prahy do sedmi evropských destinací - do Amsterodamu, Říma, Milána, Barcelony, Nice či Neapole. Zhruba týden po zahájení prodeje letenek prodaly aerolinky víc jak deset tisíc letenek. Budoucí pasažéři se tak nechali zlákat na zatím cenově nejvýhodnější nabídky. S aerolinkami SkyEurope se lze totiž z Prahy například do Paříže a zpět dostat již za 1682 korun i s veškerými poplatky. To u přímých konkurentů - společnosti Smart Wings -mohou cestující absolvovat za 2575 korun.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.