Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Boj o pobídky pokračuje

Martin Říman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Říman | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman již delší dobu avizuje zrušení investičních pobídek do zpracovatelského průmyslu. Na poradě, která byla plánována na pondělí, měl předložit návrh na jejich úplné ukončení. Schůze však byla zrušena, a návrhy konkrétních kroků v tomto směru zůstaly tedy zatím neprojednány.

Místo přílivu dalších montoven a pásových výrob chce Říman investovat do vývoje vyspělých technologií. „Chtěli bychom více podpořit technologická centra a strategické služby,“ řekl ministr.

Zrušení pobídek vítá Hospodářská komora (HK). „V Česku je přeinvestováno, dnešní systém státních podpor byl účinný v druhé polovině 90. let, nyní je to již přežité a neefektivní,“ říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Právě HK loni vydala stanovisko, ve kterém zrušení pobídek požadovala. Kritizuje především odliv zaměstnanců od původních zaměstnavatelů a pokřivení trhu. Tento problém vnímá i ministerstvo průmyslu. „Ukazuje se efekt přetahování zaměstnanců,“ uvedl mluvčí  ministerstva Tomáš Bartovský. Daňové úlevy a další zvýhodňování vybraných firem navíc podle něj zasahují do volného trhu, kde mají být rozhodující schopnosti podniků.

Naproti tomu Svaz průmyslu a dopravy ČR úplné zrušení investičních pobídek odmítá. „Chceme nejprve analýzu současného stavu, teprve na jejím základě se může rozhodnout o dalších krocích,“ řekl generální ředitel svazu Zdeněk Liška. Podle něj je třeba zaměřit investiční pobídky na inovační projekty a výrobu s vysokou přidanou hodnotou.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest pobídky rovněž hájí. „Myslíme si, že jejich úplné zrušení by nebylo dobrým signálem pro investory, kteří by si to mohli vykládat jako nezájem ČR o investice, a v konkurenci s ostatními zeměmi bychom neobstáli,“ uvedla Jana Bašeová, jež v CzechInvestu řídí divizi investic.

Drábek ovšem namítá, že je zapotřebí pracovat spíše na tom, aby Česko bylo pro investory zajímavé nejen kvůli zvýhodněním a úlevám. Stát zatím láká české i zahraniční investory především slevami na daních nebo třeba převody pozemků za zvýhodněnou cenu.  Od roku 1998, kdy byl systém pobídek zaveden, přilákal přes 700 projektů, jejichž investiční náklady přesáhly 432 miliard korun. Tyto podporované projekty vytvořily více než 112 tisíc pracovních míst. Investice míří především do strojírenství a automobilového průmyslu.
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...