28. dubna 2007 12:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Boj proti řetězcům má přestávku

Nakupování | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

PRAHA Napětí v obchodních vztazích velkých prodejních řetězců a menších domácích dodavatelů v dohledné době nepoleví. Poslanci včera vrátili k dopracování novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže předloženou poslanci opoziční ČSSD.

Tento návrh počítal s výrazným zásahem do dodavatelsko-odběratelských vztahů prostřednictvím zavedení nového legislativního prvku - takzvané ekonomické závislosti. Tou se v návrhu novely rozumí takový obchodní vztah, ve kterém je například dodavatel nucen přistoupit na nevýhodné obchodní podmínky odběratele. Právě z takových praktik jsou často domácími firmami obviňovány hypermarkety a obchodní řetězce.

„Jde například o různé zalistovací poplatky za uvedení našich produktů do nabídky prodejců nebo o poplatky při změnách dodávaného sortimentu,“ prozradil LN pod podmínkou zachování anonymity zdroj z pekárenského průmyslu. „Poplatky se pohybují v řádu desetitisíců, v závislosti na odvětví. Nemusíte souhlasit, ale pak při dalším jednání bude prodejce zvažovat, zdali bude nadále odebírat vaši produkci, nebo ne,“ řekl.

Dalším příkladem diskriminace uplatňované hypermarkety vůči domácím pekařům je také navracení neprodaného pečiva, aniž by došlo k jeho zaplacení. „Hypermarkety vyžadují takové zásoby, aby měly plné regály až do konce otevírací doby. Dodavatelům ale zaplatí pouze za prodané zboží,“ uvedl zdroj. Stížnosti dodavatelů, stejně jako jejich nářky o tlaku na dodávky pod výrobní cenou, zástupci řetězců odmítají. „Český trh je vysoce konkurenční,“ říká Libor Kytar, mluvčí společnosti Hold, která v ČR provozuje řetězce Albert a Hypernova. „Mezi odběrateli i dodavateli probíhají tvrdá jednání o cenách, jelikož si chce každý zajistit co nejlepší podmínky. To je ale v tržním prostředí zcela normální.“ Předseda Úřadu pro hospodářskou soutěž Martin Pecina připustil, že zavedení klauzule o ekonomické závislosti do právních norem by úřadu „dalo nástroj k zabránění masakrování dodavatelů“.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič připustil nerovnováhu v některých vztazích mezi odběrateli a dodavateli. Přesto se však zařadil mezi odpůrce sociálnědemokratické novely. „Trh nelze dělit na velké a špatné, které zregulujeme, aby malí a hodní měli jednodušší situaci,“ zdůraznil Gandalovič. Hlavním důvodem pro zaslání novely k dopracování pak byla podle Gandaloviče chybějící analýza možných dopadů novely zákona na trh.

Mluvčí Tesco Stores ČR Vesselin Barliev uvedl, že přijetí novely by mohlo poškodit samotné dodavatele, jelikož by hrozba sankcí vedla obchodníky k nákupům od dodavatelů mimo ČR, na které by se zákon nevztahoval. Dalším negativním důsledkem by pak bylo zvýšení cen pro spotřebitele, varoval Barliev.

Poslanec ČSSD Michal Hašek potvrdil odhodlání opozice znovu předložit přepracovanou novelu do Poslanecké sněmovny.