Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

„Bojkotujte Telefóniku!“

Logo O2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo O2 | foto: O2Reprofoto

PRAHA Svaz měst a obcí Jihočeského kraje vyzývá k bojkotu telekomunikační společnosti Telefónica O2. Chce, aby radnice nevycházely českému dominantnímu operátorovi vstříc v případě, že bude žádat o zřízení věcných břemen nebo pronájem pozemků či budov pro vysílače.

Důvodem je poplatek šest set korun, který si operátor účtuje za vyjádření o existenci sítě na pozemcích vlastníka.

Toto vyjádření je potřeba například při udělení stavebních povolení. Firma tím podle svazu komplikuje jejich vyřizování, protože města a obce budou muset vydat stovky tisíc až miliony korun ročně navíc.

„Telefónica přistoupila od listopadu ke zpoplatnění, které považuji za velmi razantní, jako jediná firma. Kdyby řekli, že dají poplatek třeba padesát korun, na pokrytí poštovného, tak to beru, šest set je ale moc,“ řekl LN starosta Strakonic a předseda Svazu měst a obcí Jihočeského kraje Pavel Vandys. „Některé obce kvůli tomu už nyní nevycházejí firmě vstříc,“ dodal Vandys.

Patří k nim například Třeboň. Starostové se obávají, že pokud se stejně jako Telefónica zachovají i další správci sítí, bude to pro ně znamenat další vysoké náklady.

Věc se týká každého, kdo chce stavět. Ze zákona je totiž nutné požádat o výpis sítí, které se pod pozemkem nacházejí, protože jinak stavebník potřebné povolení nezíská. Zákon však nestanovuje, že operátor sítě má výpis vyhotovit zdarma.

S poplatkem není spokojen ani Svaz měst a obcí České republiky. Ten na toto téma s Telefónikou už jednal, ale bezvýsledně. „Stavebník v podstatě platí za to, že dává možnost správci sítě vyjádřit se a ochránit své zájmy, tedy to, aby mu například kabel nepřekopl,“ namítá právník svazu Pavel Drahovzal. Obce se podle Drahovzala rozhodly chovat se vůči operátorovi tržně a zřejmě budou zvyšovat cenu za pronájem budov.

Jde jen o úhradu nákladů

Telefónica tvrdí, že šest set korun, které účtuje za vyjádření, je pouze nákladová částka, a nemá z ní žádný zisk. „V případě elektronického podání je navíc poplatek tři sta korun a žadatel dostane veškerou dokumentaci až do domu,“ řekl LN mluvčí operátora Martin Žabka. Telefónica navíc tvrdí, že není jediná, kdo tento poplatek vyžaduje. „O žádném jiném správci sítí nevím, že by ho chtěl,“ namítá ale Drahovzal ze svazu měst a obcí.

Například telekomunikační operátor GTS Novera podobný poplatek jako Telefónica nevyžaduje. „Žádostí o vyjádření řešíme denně několik, ale nezpoplatňujeme je,“ řekl LN mluvčí GTS Pavel Kaidl.
„V tuto chvíli poplatek nevyžadujeme. Od prvního února ale budeme požadovat dvě stě korun,“ řekla LN mluvčí operátora DialTelecom Martina Setunská s tím, že jde o částku, která pouze pokrývá náklady za vyřízení, kterých bylo loni asi dva a půl tisíce.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!