16. října 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bosna podporuje firmy, které ctí právo šaría. Spustila islámský burzovní index

Bosna - nový ráj pro bohaté arabské turisty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bosna - nový ráj pro bohaté arabské turisty. | foto: Klik.ba, Buroj.ae // Koláž Šimon / LN

PRAHA Zejména na bohatou klientelu ze zemí Perského zálivu cílí nejnovější tah burzy v Sarajevu. Jako první v regionu a v jinak většinově sekulární zemi spustila tento týden takzvaný islámský index. Zahrnuje firmy, které ctí tradiční islámské právo šaría.

Žádné příjmy z hazardu, pornografie, obchodu s alkoholem, tabákem nebo vepřovým, ale také třeba z poskytování obvyklých finančních služeb. Taková omezení platí pro firmy, které chtějí být zahrnuty do takzvaného islámského indexu. Burzovního indexu pro společnosti dodržující islámské právo šaría.

První takový index v regionu Balkánského poloostrova spustila tento týden burza v Sarajevu. Sdružuje celkem 25 společností, které se zavázaly respektovat náboženské právo.

Šaría v sekulární zemi

Nový index kopíruje obdobný trend na dalších zahraničních burzách. První islámský index byl uveden v roce 1999 na bahrajnské burze a od té doby iv dalších zemích, kde buď tvoří muslimové většinu obyvatel anebo neopomenutelnou menšinu.

V balkánské zemi, kterou před čtvrt stoletím rozdělila krvavá občanská válka provázející rozpad Jugoslávie, se skoro 51 procent obyvatel hlásí k islámu. Vyplývá to z posledního sčítání lidu z roku 2013, jehož výsledky ale byly po značných rozbrojích zveřejněny teprve letos v červnu.

Země dodnes zůstává rozdělená podél etnicko-politických linií mezi Bosňáky (dříve Muslimové), Srby a Chorvaty. Náboženské složení Bosny přitom takřka identicky kopíruje to etnické. Bosňáci tvoří přes 50 procent obyvatel, 31 procent představují pravoslavní Srbové a 15 procent katoličtí Chorvaté.

Drtivá většina bosenských muslimů je velmi sekulárních. Nikterak výjimeční tak nejsou tací, kteří pijí rakiji, s oblibou si dají vepřový pršut a v mešitě byli sotva párkrát v životě. Občanská válka a účast až několika tisíc zahraničních mudžáhidů, převážně ze zemí Perského zálivu a severní Afriky, na straně bosenských souvěrců však přinesla do některých komunit prvek islamizace. Podle odhadů až několik stovek těchto zahraničních bojovníků po skončení války získalo občanství a usadili se, mnozí se i oženili s místními ženami.

Balkánská země se tak dnes potýká s dědictvím v podobě narůstajícího počtu izolovaných komunit islámských fundamentalistů mimo dosah státu i jím uznávaných islámských obcí. Toto podhoubí umožnilo na pozadí zoufalé ekonomické situace v zemi (Bosně opakovaně hrozí ztráta likvidity), vysoké nezaměstnanosti a mimořádně těžkopádné státní správy vznik takřka ideálního prostředí pro verbíře radikálních islamistů.

Spolu s Kosovem tak tvoří Bosna v poměru k celkovému počtu obyvatel (v Bosně 3,9 milionu) dvojici zemí, z nichž odešlo v posledních letech nejvíc jejich občanů bojovat do Sýrie a Iráku.

Investují Arabové i Turci

V pozadí vzniku nového indexu přitom stojí především rostoucí investice v zemi ze států Perského zálivu a Turecka. Bohaté arabské země na řadě míst Bosny financovaly poválečnou obnovu – hlavně mešit a náboženských institucí.

Investoři ze zemí Perského zálivu však v posledních letech začali masivně utrácet i za residenční a rekreační areály v Sarajevu a jeho okolí. Projekty přitom cílí primárně na majetné arabské turisty. Nejen v Bosně, ale i v dalších balkánských zemích nicméně podobně rozšiřuje svůj vliv také Turecko. Jak formou skupování kapitálu, tak financováním muslimských náboženských institucí.

Sarajevská burza si přitom od zavedení islámského indexu slibuje zásadní příliv investic do tří až pěti let. „S tímto indexem dostáváme sarajevskou burzu a její společnosti na mapu globálních strategických investorů,“ nechal se slyšet pro agenturu AFP ředitel Bosna Bank International Amer Bukvič. Právě tato banka, která vznikla v roce 2000 ze saúdského kapitálu, přitom spolu se sarajevskou burzou vznik indexu iniciovala.

Pro sarajevskou burzu je to už čtvrtý index, s nímž operuje.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky