Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Boty před Vánocemi nezlevní, EU podlehla lobby a prodloužila Asii cla

Obuv | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obuv | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise navrhla prodloužit antidumpingová cla na dovoz čínské a vietnamské kožené obuvi o 15 měsíců. Uvádí se to v dokumentu, který získala agentura Reuters. Délka prodloužení cel je kompromisem, který má usmířit Peking a globální výrobce obuvi včetně evropských, kteří mají v Asii značnou část výroby.

Většina zemí EU včetně České republiky však podle diplomatů žádá okamžité zrušení těchto cel.

"Antidumpingová opatření na koženou obuv by měla být zachována," uvádí se v dokumentu. Komise to zdůvodňuje tím, že v krátkodobém a střednědobém horizontu nadále hrozí poškození obuvnictví v EU, protože ještě údajně není dokončen proces jeho adaptace.

 "Doba, po kterou budou opatření trvat, by měla být omezena na 15 měsíců," dodává se v dokumentu. Komise by normálně mohla navrhnout zavedení "definitivních cel" na pět let.

Brusel doufá, že kompromisním návrhem se mu podaří odvrátit "válku o boty" mezi členskými státy a hrozbu zvýšení napětí v již tak napjatých obchodních vztazích s Čínou. Návrh má být předložen členským zemím příští týden a prodloužená cla by měla platit od 3. ledna 2010.

Evropská unie uvalila v roce 2006 na dva roky antidumpingová cla 16,5 procenta na obuv z Číny a 10 procent na obuv z Vietnamu. Učinila tak pod tlakem výrobců z některých zemí, kteří obvinili vlády obou zemí, že nekale subvencují levnou výrobu obuvi.

Brusel pak cla loni v říjnu přechodně prodloužil do přezkoumání situace, přestože většina členských států byla proti a Peking pohrozil stížností u Světové obchodní organizace (WTO).

Evropa je rozdělená
V otázce cel na obuv se země EU rozdělily na dva tábory. Okamžité zrušení cel ještě před klíčovým předvánočním obdobím podle diplomatů nadále podporují Británie, Německo, Česká republika, Rakousko, Belgie, Nizozemsko, Švédsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Irsko, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, a Kypr. Naopak Itálie, Španělsko, Francie a Polsko, kde je silná domácí výroba obuvi, chtějí cla zachovat.

"Je to od komise velká politická hra, ale doufají, že patnáctiměsíční kompromis získá nějaké zastánce," řekl jeden z diplomatů.

Proti plánům na prodloužení cel se ostře postavili velcí světoví výrobci značkové obuvi jako Nike, Adidas nebo Timberland sdružení v Evropské obuvní alianci (EFA).

Skupina před týdnem upozornila, že ceny obuvi se od zavedení cel v roce 2006 v průměru zvýšily o nejméně deset procent a členové EFA zaplatili za tu dobu na antidumpingových clech zhruba 800 milionů eur (přes 20 miliard Kč). "Nechápeme, kdo z toho měl prospěch," uvedla EFA.

Za frašku označili rozhodnutí prodloužit cla velcí evropští prodejci v čele s britskými řetězci Tesco a Marks & Spencer. Proti clům se postavila i evropská organizace spotřebitelů BEUC. Brusel však tvrdí, že podle jeho informací neměla cla na prodejce ani na spotřebitele žádný významný negativní dopad.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...