19. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Brambory stojí o polovinu víc než loni. Zdražily všechny potraviny

Soutěžní brambory | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soutěžní brambory | foto: ČTK

PRAHA Naprostá většina potravin na pultech tuzemských obchodů za uplynulý rok zdražila, některé až o desítky procent. Vyplývá to z šetření průměrných cen vybraných potravinářských výrobků, které zveřejnil Český statistický úřad.

Například brambory jsou o 40 procent dražší než loni v lednu, vejce zhruba o třetinu. V průměru o desetinu zdražilo maso a uzeniny. Naopak cena mléka, pečiva či chleba stagnuje.

Inflace zpomalila

Meziroční míra inflace v prosinci zpomalila růst na 2,4 procenta po listopadových 2,7 procenta.

Ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny stouply o 0,1 procenta, zdražily především potraviny a nealkoholické nápoje, uvedl již dříve ČSÚ.

Zatímco v polovině letošního ledna stál v obchodech kilogram brambor 12,45 Kč, ve druhém lednovém týdnu loňského roku to bylo 8,75 Kč. Za deset vajec loni zaplatil zákazník v průměru 27,43 Kč.

Během následujících dvanácti měsíců vzrostla jejich cena o 30 procent a přesáhla 33 korun.

Hovězí zadní maso ve stejném období zdražilo zhruba o sedm procent podobně jako vepřová pečeně, cenový nárůst u šunkového salámu činil devět procent. Kilogram kuřete byl letos v průměru za 69,50 Kč, loni bylo takřka o desetikorunu levnější.

ČTĚTE TAKÉ:

U mléka činí cenový nárůst 1,3 procenta a za litr lidé v půlce letošního ledna za něj dali v průměru 19,34 Kč. Cena kilogramu kmínového konzumního chleba se zvýšila jen o jednotky haléřů na 22,95 Kč, podobně jako u pšeničného pečiva, kde kilogram stojí 45,53 Kč.

Lidovky.cz, ČTK