4. července 2008 7:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Brigádníky? Ty nechceme...

Za kvalifikovanou práci dostanou studenti nejvíce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za kvalifikovanou práci dostanou studenti nejvíce. | foto: SiemensReprofoto

PRAHA Ekonomika funguje, nezaměstnanost dosahuje rekordně nízkých hodnot. Dalo by se čekat, že studenti hledající letní brigádu najdou práci snáze než v minulých letech. Opak je ale pravdou. Potvrzují to zástupci personálních agentur, které zprostředkovávají krátkodobé pracovní poměry.

„Zájem firem o brigádníky v poslední době skutečně klesá. V letošním roce zaznamenáváme asi dvacetiprocentní pokles oproti loňsku,“ přiznává René Kuchár, jednatel Agentury Student, která se specializuje na zprostředkovávání krátkodobých prací pro studenty.

 „Firmy poptávají méně brigádníků kvůli tomu, že řadu pracovních pozic obsadily již trvalými zaměstnanci. Navíc není výjimkou, když se o jednu stálou pozici dělí i více lidí. To všechno pak působí na pokles zájmu firem o dočasnou výpomoc ze strany brigádníků,“ dodal Kuchár.

 Odborníci na trh práce ale upozorňují, že dopady nízké nezaměstnanosti na poptávku po brigádnících se odlišují podle charakteru pracovní činnosti.
 „Přesně specifikovat vztah nezaměstnanosti a poptávky firem po dočasných pracovních silách není úplně jednoduché. V některých oblastech nízká nezaměstnanost, respektive vysoká zaměstnanost může odčerpávat pracovní pozice vhodné pro brigádníky, jinde tomu tak zcela není,“ uvedl Jiří Halbrštat, marketingový manažer společnosti Manpower, která je přední světovou firmou v oblasti personálních služeb.

 René Kuchár také upozorňuje na to, že hodně lidí se mylně domnívá, že léto je obdobím brigád, což znamená výrazně vyšší nabídku volných dočasných pracovních pozic. „Nic takového se nezakládá na pravdě. Letní měsíce se v nabídce volných brigád proti zbytku roku nijak zásadně nevymykají. Rozdíl ale spočívá v poptávce zájemců o brigády. Během léta je několikanásobně více lidí, kteří hledají nějakou krátkodobou práci,“ vysvětlil Kuchár. Poptávka pro brigádách tak výrazně převyšuje jejich nabídku.

„Zájem o brigády během léta je obrovský. Platí, že nejlepší nabídky jsou již dávno rozebrány,“ potvrzuje Jakub Hejsek, vedoucí pražské pobočky personální společnosti Grafton. Nyní, a to ještě v lepším případě, je možné sehnat už jen nějaké nekvalifikované manuální práce. Podle odborníků mají největší šanci v tento okamžik nalézt brigádu ti studenti, kteří jsou ochotni pracovat déle než měsíc. Naproti tomu nárazových brigád je nyní velký nedostatek. Průměrná hodinová mzda u brigád se v současné době pohybuje okolo 80 korun. Nejméně honorovány jsou nejrůznější pomocné práce na stavbách. Naopak kvalifikované práce, kde je nezbytná dobrá znalost cizího jazyka, jsou spojeny s nejvyššími výdělky.

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY S MATURITOU - PRÁCE S PC

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč