1. srpna 2007 16:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

British Airways dostala rekordní pokutu za kartel

Letadlo společnosti British Airways | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti British Airways | foto: Reprofoto

LONDÝN Evropská trojka mezi leteckými přepravci British Airways zaplatí největší pokutu ve své historii. Kartelová dohoda o palivových příplatcích na dálkových trasách ji jen v Británii bude stát 121,5 milionu liber.

Na British Airways upozornil její dlouholetý rival Virgin Atlantic Airways, které vlastní miliardář Richard Branson. Virgin sama získala v kauze od britského úřadu pro hospodářskou soutěž (OFT) imunitu.

"Pokud by se BA nepřiznaly a od začátku nespolupracovaly, byla by pokuta o desítky milionů liběr větší," řekl ředitel oddělení pro kartelové dohody v OFT Simon Williams.

Britský přepravce ale ještě nemůže jásat. Dnes se očekává verdikt amerických úřadů, které stanoví vlastní finanční trest. Společnost vyšetřují také kartelové úřady v řadě dalších evropských zemí, v Kanadě a Austrálii.

Letos v květnu si British Airways dala na případné pokuty stranou až 350 milionů liber (14,6 miliardy korun). Kvůli vyšetřované kauze odešli loni v říjnu z firmy dva vysoce postavení manažeři.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!