6. října 2008 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Britové asi ovládnou Radiokomunikace

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Britská společnost Mid Europa Partners (MEP) zřejmě získá většinový podíl v předním tuzemském telekomunikačním operátoru České Radiokomunikace. ČRa to dnes potvrdily v tiskové zprávě. Stoprocentním vlastníkem ČRa je skupina Falcon Group.

MEP se nyní dohodla se zbankrotovanou americkou bankou Lehman Brothers na převodu dalších 37,3 procenta ve Falcon Group. Podíl MEP ve Falcon Group tak stoupne na 74,6 procenta. S transakcí ještě musí souhlasit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Falcon Group zároveň vlastní 39,2 procenta akcií společnosti T-Mobile ČR.

Antimonopolní úřad nyní fúzi zkoumá, o spojení by měl rozhodnout zhruba do měsíce. Pokud dostane námitky konkurence nebo se objeví komplikace, může se posuzování fúze protáhnout až o pět měsíců. Skupina zahraničních investorů složená z americké investiční banky Lehman Brothers a investičních firem Mid Europa Partners a Al-Bateen Investment vstoupila do Radiokomunikací předloni. Za firmu zaplatila konsorciu Bivideon 1,2 miliardy eur (tehdy asi 33,6 miliardy korun). Banka Lehman Brothers v polovině září zbankrotovala a tato událost je jednou z hlavních v takzvané finanční krizi.

Mid Europa Partners spravuje podle webových stránek Českých  radiokomunikací aktiva v hodnotě přesahující tři miliardy eur (přes 74 miliard korun). Skupina v minulosti v ČR investovala kromě Radiokomunikací také do mobilního operátora Oskar (dnes Vodafone) a kabelového operátora Karneval (dnes součást UPC). Ani v jedné z těchto firem už ale podíl nemá.
Al-Bateen Investment je rodinná investiční společnost sídlící ve Spojených
Arabských Emirátech.
ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.