1. září 2008 18:11 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Britská libra vůči euru rekordně klesla

LONDÝN Britská libra dnes klesla nebývale nízko vůči jednotné evropské měně, protože britský ministr financí Alistair Darling o víkendu zveřejnil překvapivě nepříznivý pohled na budoucnost ostrovní ekonomiky. Kurz japonského jenu pak čerpal z poklesu světových akciových burz.

Dolar vůči jenu v 17:00 SELČ klesl na 108,23 JPY z pátečního newyorského závěru 108,79 JPY. Kurz eura k jenu oslabil na 157,83 JPY z pátečních 159,61 JPY a k dolaru se snížil na 1,4582 USD z 1,4669 USD. Japonský jen těžil prvního dne nového měsíce ze špatné nálady na akciových trzích a z neochoty investorů pouštět se do takzvaných carry trades. Ty stojí na prodeji měn, jejichž výnosnost je nízká.

V USA se dnes ale s akciemi neobchoduje kvůli svátku. Britský ministr financí o víkendu uvedl, že ekonomiku Británie čeká nejtěžší období za šest desítek let. Euro tak během dnešního dne dosáhlo historického maxima 81,40 pence, poté ale oslabilo na 81,20 pence. Vůči měnám britských obchodních partnerů libra klesla nejníže za 12 let. Srpen přitom pro ni znamenal nejhorší měsíc za 16 let, napsala agentura Reuters.

Pozornost trhu přitahují také světové ceny ropy a postup hurikánu Gustav, který ohrožuje ropná zařízení v Mexickém zálivu. Odpoledne ceny prudce klesly v reakci na zprávu, že hurikán v zálivu ztratil velkou část razance. Ropa ještě ráno výrazně zdražovala právě kvůli obavám, že Gustav na pobřeží poničí infrastrukturu na těžbu a zpracování ropy.
ČTK