13. května 2010 16:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Britské směnárny končí s pětiseteurovkami, prý je používají jen zločinci

Evropané přestávají věřit euru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropané přestávají věřit euru | foto: Shutterstock

LONDÝN Britské směnárny přestanou vydávat pětiseteurové bankovky, protože v naprosté většině je v Británii používali jen zločinci. Oznámila to dnes britská agentura pro boj s organizovaným zločinem (SOCA).

Agentura došla po vyšetřování k závěru, že 90 procent těchto bankovek užívají v Británii kriminální gangy a překupníci drog k praní špinavých peněz. Zločinci je používají především proto, že se s její pomocí mnohem snáz pašují a přepravují velké částky v hotovosti.

Zatímco milion liber v pětiseteurovkách váží 2,2 kilogramu, stejná hodnota v dvacetilibrových bankovkách má hmotnost 50 kilogramů. Světle fialové bankovce se v Británii přezdívá také "bin Ládin" - prý proto, že každý ví, že existuje, ale nikdo ji neviděl.

Britské banky po dohodě s vládou pětiseteurovky stahují z oběhu již od poloviny dubna. Rozhodnutí SOCA neznamená, že by bankovka byla v Británii zakázána, turisté si ji budou moci nadále proměnit ve směnárnách na libry.

"Přístup k bankovce o hodnotě 500 eur bude mnohem obtížnější a každý, kdo ji bude chtít použít ve větším množství, na sebe přitáhne pozornost," uvedla v prohlášení SOCA. Hodlá také nyní sledovat pohyb dvěstěeurových bankovek, zda se po nich zvýší poptávka.

Lidovky.cz, ČTK