Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Britští číšníci chtějí víc ze spropitného

Číšník - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číšník - ilustrační foto |

LONDÝN/PRAHA Britská Sněmovna lordů začala projednávat zákon o spropitném v restauracích. Ve stávajícím zákoně totiž není přesně stanoveno, komu má vlastně spropitné připadnout.

Každá restaurace má v tomto ohledu jiná pravidla. Někteří zaměstnavatelé spropitné dokonce používají jako doplněk k pevné části platu, tak aby dosáhl stanovené minimální výše.

BBC zjistila, že některé firmy platí zaměstnancům jen 3,75 libry za hodinu, přestože minimální hodinová mzda je 5,52 libry pro zaměstnance starší 22 let a 4,60 pro věkovou skupinu 18-21 let.

Uvozovky dolníNěkteré firmy platí jen 3,75 libry za hodinu, přestože minimální mzda je 5,52 libry. Rozdíl je dorovnán právě spropitným.Uvozovky horní


Rozdíl je dorovnáván právě ze spropitného. Restauratéři si také ze spropitného ukrajují svůj díl. Z peněz, které dali zákazníci obsluze navíc, si například řetězec Pizza Express nechává osm procent, řetězec Tootsies dokonce 60 procent.

„V současnosti nemusí restaurace prozrazovat, zda jdou tyto peníze přímo zaměstnancům, nebo ne, a proto je třeba jednat,“ řekla členka britské vlády Shriti Vaderová. Varovala ale, že změna zákona může vést ke snížení mezd nebo zvyšování cen v restauracích. Restauratéři by si tak kompenzovali ztráty.

Ozývají se už i číšníci. Největší britská zaměstnanecká organizace Unite už proti používání spropitného na dorovnávání minimální mzdy zahájila protestní kampaň.

Někteří představitelé Unite plánují protesty před provozovnou Pizza Express ve Wimbledonu. Ta totiž propustila jednoho zaměstnance, protože prozradil, jaké praktiky v oblasti spropitného restaurace používá. „Jsem si jistý, že zákazníci Pizza Express očekávají, že spropitné jde přímo k personálu restaurace, a byli by rozhořčeni, kdyby zjistili, že peníze jdou vedení,“ řekl Dave Turnbull z Unite.

Domnívá se, že demonstrace pomohou kampani a rozšíří povědomí, že restaurace nerozdělují spropitné tak, jak mají.

Podle soudu ve Štrasburku se mzda smí dorovnat spropitným
Už před šesti lety se případem spropitného v Británii zabýval Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Tam se odvolávali čtyři londýnští číšníci, protože jejich restaurace jim spropitné získané z bezhotovostních plateb kreditními kartami nebo šeky připočítávaly k platu tak, aby dosáhl povinného minima. Soud ale podpořil rozhodnutí britských soudů a odvolání číšníků zamítl.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!