Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Brno bude mít „svoji Opencard“, karta Su Brňák nabídne slevy

Karta Brňana - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karta Brňana - ilustrační foto | foto: kartabrnana.cz

BRNO Lidé, kteří mají trvalé bydliště na území Brna, budou moci od příštího roku čerpat různé slevy v institucích, provozovnách a firmách. Umožní jim to takzvaná Karta Brňana, kterou chce zavést radnice městské části Brno-střed a postupně ji rozšířit na území celého města.

V první fázi budou mít lidé díky kartičce s nápisem "Su Brňák" výhodnější vstupné například na koupaliště na Kraví Hoře, do Divadla Polárka, klubu Leitnerka nebo volnočasového centra Botanka. Cílem projektu je umožnit komfortnější čerpání služeb místním obyvatelům, oznámil novinářům starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS).

"Časem bychom to rádi rozšířili na příspěvkové organizace města, tedy například zoo, filharmonii, divadla nebo hvězdárnu," vyjmenoval Šťástka. Karta se bude postupně zavádět v průběhu roku 2013 a v první fázi nebude čipová.

Na výhody dosáhnou jen Brňané

Speciální karty plánuje radnice zavést pro důchodce a studenty, kteří už slevy čerpají nyní. "Studenti, kteří v Brně studují a žijí, se také podílí na chodu města. Určitě ale nebudou mít slevy ve stejném rozsahu jako plnoletí lidé s trvalým bydlištěm v Brně," řekl Šťástka.

Kartu bude vydávat radnice proti předložení občanského průkazu a lidé za ni zřejmě nebudou nic platit. "Pořizovací náklady zaplatí radnice a předpokládám, že se nám to vrátí díky reklamním partnerům," uvedl starosta.

ČTĚTE TAKÉ:

Předpokládá také, že díky slevám budou mít instituce vyšší návštěvnost než nyní. Karta bude platit rok a prodlužovat se bude nejspíš prostřednictvím validačních známek.

Celý projekt vznikl podle Šťástky kvůli novému zákonu o rozpočtovém určení daní. Brno kvůli němu přijde o více než 200 milionů korun. "Momentální stav je takový, že za peníze určené Brňanům dotujeme provoz sportovišť a kulturních zařízení pro všechny, což se nám v dnešní ekonomicky nepříznivé době nezdá spravedlivé," dodal Šťástka. Zapojení institucí do projektu a poskytování slev bude dobrovolné.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.