Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Brusel chce superregulátora

Brusel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brusel | foto: Lidové noviny

PRAHA Jak bude v budoucnu vypadat evropský telekomunikační trh? Budou platit jasná pravidla a omezení, která stanoví celoevropský regulační úřad?

Evropská komisařka pro informační společnost Viviane Redingová opět přitvrdila v „boji“ s telekomunikačními firmami. A ze včera zveřejněných, prozatím pouze pracovních, dokumentů vyplývá, že Redingová uvažuje právě o vytvoření jednoho nadnárodního regulátora trhu. Navíc chce kromě zjednodušení roamingových poplatků určitým způsobem ovlivňovat i ceny za volání a textové zprávy. Komisařka své úsilí propaguje jako snahu o podporu konkurence a výhody pro koncové zákazníky.

Podle Redingové by evropskému trhu prospěl jeden zastřešující evropský regulátor, který by dohlížel na dodržování pravidel na celém telekomunikačním trhu Evropské unie. Podle informací telekomunikačního konzultanta Martina Zikmunda by mohly v následujících letech národní regulační úřady přestat fungovat a nový Evropský telekomunikační regulátor (ETR) by je zcela nahradil. „Komise tuto možnost zmiňuje jen jako jednu variantu další harmonizace regulace, zároveň ale tvrdí, že pro to není politická vůle. Ačkoli paní Redingová říká, že se jí tato myšlenka líbí a bude ji osobně podporovat,“ komentovala informaci mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Vyjádření Českého telekomunikačního úřadu se nepodařilo sehnat.

Tuzemští operátoři se k dokumentu zatím nechtějí příliš vyjadřovat, protože se stále jedná pouze o pracovní verzi. Konečná podoba zprávy, či případně nařízení, by měla být dokončena do začátku října. „Zatím se jedná pouze o návrh, který nebudeme komentovat. Obecně si myslíme, že jakýkoliv umělý zásah do pravidel volného trhu nepřináší nic dobrého, spíše naopak,“ říká mluvčí Eurotelu Martin Žabka. S tím souhlasí i T-Mobile. „Nic takového jako jednotný evropský telekomunikační trh neexistuje; z ekonomického hlediska je nesmysl určovat jednotné ceny a centrálně regulovat tak nesourodý ,celek‘,“ konstatuje Martina Kemrová. Po cenách za roaming a volání si nyní komisařka nově vzala na mušku také textové zprávy. „Koncové ceny mají být ovlivňovány nepřímo přes ceny za takzvanou terminaci, což je mezioperátorský poplatek za doručení hovoru či SMS z jedné sítě do druhé. Ceny za terminaci se nyní v unii liší, protože odrážejí rozdílné náklady způsobené například jinými mzdovými náklady v jednotlivých státech,“ vysvětluje Martin Zikmund. To by zřejmě mohlo znamenat i zdražení SMS. Podle operátorů se však nemá jednat o určení ceny účtované zákazníkovi. Pro regulaci SMS operátoři nevidí důvod.

Mluvčí Vodafone Jakub Hrabovský tvrdí, že pokud by navrhovaná regulační opatření Evropské komise vstoupila v platnost, zničila by konkurenci, která ceny na evropských trzích trvale snižuje a tím pádem by v konečném důsledku poškodila zákazníky. „Telekomunikace představují vysoce kompetitivní trh, který potřebuje regulaci v minimální míře,“ uzavírá Martina Kemrová.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....