21. října 2009 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Brusel má nový cíl: zreguluje dětské postýlky

Dítě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě | foto: shutterstock.com

BRUSEL Evropská unie chce zlepšit bezpečnost dětí. Ty jsou podle ní nyní "vystavovány zdravotním rizikům kvůli nedokonalým standardům týkajícím se výrobků, které děti využívají ke spaní." Chce proto zavést jasné unijní standardy pro postýlky, matrace či různé dětské přikrývky a podobně.

Brusel své kroky zdůvodňuje vysokým počtem nehod, k nimž každý rok v dětských postýlkách dochází. EK v dnešním prohlášení uvedla, že mezi lety 2005 až 2007 se odehrálo kolem 17.000 nejrůznějších nehod dětí ve věku od narození do čtyř let. V řadě případů skončily i smrtí dětí.

U mnoha z nich hrály roli třeba dětské spací pytle, přikrývky či matrace, přičemž v EU prý nejsou žádné společné bezpečnostní standardy pro takovéto výrobky. Navrhovaná opatření by tak měla snížit rizika neštěstí.

Konkrétně jde třeba o to zabránit udušení dětí tím, že spolknout nějaké volné části produktů, nebo tomu, že se nějak nešťastně zachytí v postýlce třeba kvůli špatnému designu matrace.

Návrhy nyní půjdou na jednací stůl Evropského parlamentu a Rady EU zastupující členské země EU, které je budou posuzovat.

Lidovky.cz, ČTK