7. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Brusel reaguje na aféru s koninou, evropské potraviny čeká víc kontrol

Test masa na přítomnost koniny.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Test masa na přítomnost koniny. | foto: Reuters

BRUSEL Evropská komise navrhla zvýšit počet neohlášených inspekcí v potravinářských firmách a přísnější pokuty za podvody při označování potravinářského zboží. Reaguje tak na skandál s koňským masem, které bylo ve více evropských zemích vydáváno za hovězí.

Pokud návrh schválí zákonodárci a členské státy Evropské unie, budou hříšníci dostávat pokuty ve výši finančních příjmů, které jim prokázané podvody s potravinami přinesly.

"Zločin se nesmí vyplácet. Pokud jsou ale pokuty příliš nízké, tak se vyplácí," uvedl při prezentaci návrhů eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Tonio Borg.

ČTĚTE TAKÉ:

Nyní se pokuty za podvody při označování potravinářského zboží v jednotlivých členských zemích liší. V minulosti se vlády stavěly proti stanovení jednotné minimální pokuty, komise však věří, že po skandálu s koňským masem by se situace mohla změnit.

Návrh komise také zahrnuje stanovení minimálního počtu inspekcí u potravinářských firem. Inspektoři by kontrolovali, zda obsah produktů odpovídá údajům na obalu.

Místo hovězího konina

Skandál s nelegálním přidáváním koňského masa do hovězího vypukl v Evropě na počátku letošního roku. V některých regionech výrazně poškodil důvěru v potravinářský průmysl a měl negativní dopady na prodej hotových jídel.

Lidé stojící za skandálem podle agentury Reuters zřejmě vydělali spoustu peněz tím, že v potravinářských produktech, například v masových kuličkách a lasagních, nahradili drahé hovězí miliony tun koňského masa. To bývá zpravidla levnější, někdy i výrazně.

Lidovky.cz, ČTK