17. července 2013 15:53, aktualizováno  16:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Brusel se chystá omezit poplatky za platby kartou

Platba platební kartou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba platební kartou | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise navrhuje omezit výši poplatků, které si banky účtují za zpracování transakcí uskutečněných platebními kartami. V případě plateb debetní kartou byl měl být poplatek nejvýš 0,2 procenta hodnoty transakce a u kreditních karet 0,3 procenta. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na návrh zákona, který má k dispozici.

Oficiálně má být návrh představen příští týden. Návrh zatím nezakazuje vybírání těchto poplatků. Zaručuje ale, že tyto náklady, které v mají v konečném důsledku dopad na držitele karet a spotřebitele, zůstanou trvale zredukované.

Omezení bude nejprve zavedeno u přeshraničních transakcí, tedy u případů kdy třeba držitel karty z České republiky s ní platí v jiném státě. Po dvou letech má limit začít platit i pro vnitrostátní platby.

Předseda představenstva Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal míní, že pokud Evropská komise uměle sníží mezibankovní poplatky, všechny zainteresované strany, tedy stát, zákazníci i malí a střední podnikatelé, budou zřejmě tratit. Považuje za zarážející, že komise nejenže neprovedla analýzy dopadů regulace na trh a spotřebitele, ale ani nijak nevysvětlila, jaké by dle ní měly být konkrétní výhody navrhovaných opatření.

ČTĚTE TAKÉ

"Zavedení regulace bankovních poplatků mezi obchodem a bankou nemá žádný přínos pro spotřebitele. Obchodník o ušetřené náklady pouze zvyšuje svůj profit. Bankovní domy jsou nuceny si vše vynahradit na spotřebitelích ve formě vyšších poplatků souvisejících s pořízením či používáním karty," upozornil Dupal.

Nastavení poplatkového stropu by podle experta ze serveru Měšec.cz Dalibora Chvátala mělo teoreticky podpořit přijímání platebních karet u obchodníků, protože banky by jim mohly snížit poplatky. "Osobně si ale myslím, že kýžený rozvoj nepřijde. Již nyní dochází k opačnému trendu, kdy obchodníci přenášejí poplatky na držitele karty bez ohledu na jejich výši. Nevidím důvod, proč by to přestali dělat i v situaci, kdy by si banky poplatky mezi sebou snížily," dodal.

Omezení by mohlo platit od konce příštího roku

Visa se domnívá, že jakákoliv regulace by měla být bezpečně zvážená, stejně jako dopad na všechny zúčastněné strany "Hlavní prioritou by mělo být zabezpečení stejných podmínek soutěže pro všechny platební systémy, stejně jako pro poskytovatele platebních služeb. Avšak pokud komise nezveřejní svůj aktuální návrh, považujeme za předčasné toto komentovat," sdělila Visa Europe.

Nové omezení někteří úředníci Evropské unie přirovnávají k omezení nařízenému u telefonních poplatků za roaming. Návrh bude mít dalekosáhlé důsledky, za rok 2010 by se dotkl v Evropě nákupů v hodnotě 1,8 bilionu eur (46,7 bilionu Kč). Sníží se tak důležitý zdroj příjmů bank. V některých zemích banky v současnosti vybírají poplatek ve výši až 1,5 procenta hodnoty transakce.

Legislativní návrh bude muset nejprve schválit Evropský parlament a jednotlivé členské země EU. To znamená, že by omezení mohlo začít platit zhruba od konce příštího roku.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.