Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Brusel se chystá omezit poplatky za platby kartou

Platba platební kartou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba platební kartou | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise navrhuje omezit výši poplatků, které si banky účtují za zpracování transakcí uskutečněných platebními kartami. V případě plateb debetní kartou byl měl být poplatek nejvýš 0,2 procenta hodnoty transakce a u kreditních karet 0,3 procenta. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na návrh zákona, který má k dispozici.

Oficiálně má být návrh představen příští týden. Návrh zatím nezakazuje vybírání těchto poplatků. Zaručuje ale, že tyto náklady, které v mají v konečném důsledku dopad na držitele karet a spotřebitele, zůstanou trvale zredukované.

Omezení bude nejprve zavedeno u přeshraničních transakcí, tedy u případů kdy třeba držitel karty z České republiky s ní platí v jiném státě. Po dvou letech má limit začít platit i pro vnitrostátní platby.

Předseda představenstva Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal míní, že pokud Evropská komise uměle sníží mezibankovní poplatky, všechny zainteresované strany, tedy stát, zákazníci i malí a střední podnikatelé, budou zřejmě tratit. Považuje za zarážející, že komise nejenže neprovedla analýzy dopadů regulace na trh a spotřebitele, ale ani nijak nevysvětlila, jaké by dle ní měly být konkrétní výhody navrhovaných opatření.

ČTĚTE TAKÉ

"Zavedení regulace bankovních poplatků mezi obchodem a bankou nemá žádný přínos pro spotřebitele. Obchodník o ušetřené náklady pouze zvyšuje svůj profit. Bankovní domy jsou nuceny si vše vynahradit na spotřebitelích ve formě vyšších poplatků souvisejících s pořízením či používáním karty," upozornil Dupal.

Nastavení poplatkového stropu by podle experta ze serveru Měšec.cz Dalibora Chvátala mělo teoreticky podpořit přijímání platebních karet u obchodníků, protože banky by jim mohly snížit poplatky. "Osobně si ale myslím, že kýžený rozvoj nepřijde. Již nyní dochází k opačnému trendu, kdy obchodníci přenášejí poplatky na držitele karty bez ohledu na jejich výši. Nevidím důvod, proč by to přestali dělat i v situaci, kdy by si banky poplatky mezi sebou snížily," dodal.

Omezení by mohlo platit od konce příštího roku

Visa se domnívá, že jakákoliv regulace by měla být bezpečně zvážená, stejně jako dopad na všechny zúčastněné strany "Hlavní prioritou by mělo být zabezpečení stejných podmínek soutěže pro všechny platební systémy, stejně jako pro poskytovatele platebních služeb. Avšak pokud komise nezveřejní svůj aktuální návrh, považujeme za předčasné toto komentovat," sdělila Visa Europe.

Nové omezení někteří úředníci Evropské unie přirovnávají k omezení nařízenému u telefonních poplatků za roaming. Návrh bude mít dalekosáhlé důsledky, za rok 2010 by se dotkl v Evropě nákupů v hodnotě 1,8 bilionu eur (46,7 bilionu Kč). Sníží se tak důležitý zdroj příjmů bank. V některých zemích banky v současnosti vybírají poplatek ve výši až 1,5 procenta hodnoty transakce.

Legislativní návrh bude muset nejprve schválit Evropský parlament a jednotlivé členské země EU. To znamená, že by omezení mohlo začít platit zhruba od konce příštího roku.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!