2. prosince 2009 12:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Brusel varuje: Třetina žároviček na vánoční stromky je nebezpečná

vánoční strom - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vánoční strom - ilustrační foto | foto: Archiv Lidovky.cz

BRUSEL Téměř třetina ozdobných žároviček na vánoční stromky je nebezpečná. Vyplynulo to ze šetření Evropské komise. Při jejich používání hrozí spotřebitelům poranění elektřinou nebo mohou způsobit požár.

Brusel testoval takzvané světelné řetězy od listopadu 2007 do května 2009 v pěti zemích unie, inspektoři prozkoumali téměř 200 vzorků, z nichž celá řada nesplnila hned několik kritérií najednou.

"Spotřebitelé chtějí při vánočních nákupech za svoje peníze odpovídající hodnotu, ale nikdy na úkor bezpečnosti. Tato zpráva má sloužit jako varování. Buďte tedy ostražití a opatrní. Jedině tak mohou všichni prožít šťastné a veselé vánoční svátky," řekla dnes novinářům eurokomisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kunevová.

Bezpečnostní standardy nesplnilo celkem 30,4 procenta vánočních světelných řetězů, které jsou běžně v prodeji. Více než čtvrtina těchto produktů měla závažné problémy s elektrickou izolací a uživatelům hrozil bezprostřední úraz elektrickým proudem.

Celkem 23 procent elektrických světelných řetězů mohlo způsobit požár. Mívají totiž příliš tenké vodiče, což zvyšuje nebezpečí jejich přehřátí a následného požáru.

Problémy s vánočními řetězy nejsou neznámou ani pro Česko. Elektrotechnický zkušební ústav v Praze testoval řetězy před dvěma lety a z 12 výrobků bylo celkem sedm závadných a celkem tři nebezpečné. Nejméně kvalitní tehdy byly řetězy zakoupené ve stánku.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?