3. srpna 2007 10:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bude fotbal na Primě pro všechny?

Kolik diváků české komerční televize Prima si nakonec naladí třeba zápas mezi Manchesterem a Chelsea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolik diváků české komerční televize Prima si nakonec naladí třeba zápas mezi Manchesterem a Chelsea. | foto: ODD ANDERSEN AFP

PRAHA Od příští soboty chystá televize Prima přenosy z anglické Premier League. Zápasy ale možná uvidí jen polovina diváků.

Utkáním Bolton Wanderers s Newcastle United odstartuje v sobotu 11. srpna Prima sérii přenosů z anglické fotbalové ligy. Dvojka českého komerčního televizního trhu je plánuje vysílat o sobotách od 16 do 18 hodin. V tu dobu ale dnes na polovině území, kam Prima dosáhne, lidé vídají program regionálních studií, s nimiž Prima sdílí kmitočty.

Diváci v Jihočeském, Jihomoravském, Zlínském, Moravskoslezském, Hradeckém a Pardubickém kraji tak místo sobotních anglických duelů budou moci sledovat jen regionální vysílání. Premier League přenáší také Galaxie Sport, která patří konkurenční Nově. Za její příjem po kabelu či satelitu se ovšem musí platit.

Týden času na dohodu
Vše záleží na tom, zda Prima dokáže s regiony obnovit dohody, které přerušila na konci minulého roku. Má na to už jen týden. „Jsme si vědomi, že Premier League jde v regionálních časech. Je to proto jeden z faktorů, které vstupují do jednání,“ řekl LN mluvčí Primy Ladislav Pavlík. Průběh jednání odmítl dál komentovat s ohledem na to, že ještě nejsou u konce. „Pokud se dohodneme, mělo by to být do konce tohoto týdne,“ počítá Jaroslav Berka, majitel Regionální televizní agentury (RTA), která studia v uvedených krajích sdružuje.

Berkova RTA vysílá s Primou na stejných kmitočtech. Na nich má podle licence vyhrazen čas od sedmi do osmi ráno a právě od čtyř do šesti odpoledne, zbylých 21 hodin náleží Primě. Do konce loňského roku se obě strany dokázaly vždy domluvit, že regiony přenechají Primě část svého vysílacího času. Výměnou za to od nich Prima kupovala příspěvky do zpravodajství nebo jim dávala vydělat na koprodukčních pořadech. Platnost poslední takové dohody skončila koncem roku 2006. Od té doby RTA využívá plný čas, jež jí zajišťuje licence. Prima si tím zkomplikovala život – musela přizpůsobit své podvečerní programové schéma časům regionálního vysílání. Ani pro RTA to nebylo nejpříznivější – od začátku letošního roku musela narychlo začít plnit celé tři hodiny denně, což vyřešila výrobou společného pořadu s hudební televizí Óčko.


Další podrobnosti o problematickém
vysílání fotbalu na TV Prima
si přečtěte v dnešním vydání deníku

Najdete na Lidovky.cz