21. března 2007 20:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Budvar prohrál v Itálii spor o značku

ŘÍM Americký pivovar Anheuser-Busch vyhrál v Itálii soudní spor s Budějovickým Budvarem. Italský soud nařídil zrušit tři registrované známky, které Budvar v Itálii používal. Obě firmy vedou desítky soudních sporů po celém světě.

Budějovický Budvar už nemůže v Itálii používat známky s názvem Budweiser Budbrau a Budweiser Budvar. Odvolací soud českému pivovaru zamítl i právo používat název Budweiser jako označení geografického původu.

Soud potvrdil dva roky staré rozhodnutí
Verdikt soudu, který potvrdil rozhodnutí z roku 2005, přivítal ředitel Anheuseru. "Odmítnutím dalších obchodních známek společnosti Budějovický Budvar se potvrdila naše exkluzivní práva ke známkám Bud a Budweiser," řekl Stephen J. Burrows. Oba pivovary začaly soudní spor v roce 2002, kdy italský nejvyšší soud Budvaru nařídil, aby v zemi přestal používat název Budweiser. Anheuser tvrdí, že známku Budweiser v Itálii vlastní od roku 1990, ale pivo s tímto názvem tam prodává desítky let.

Anheuser-Busch a Budějovický Budvar se přou o známku Budweiser více než 100 let. Spory už nyní přenesly už i do Číny, kde Budvar loni v říjnu, přes námitky Anheuseru, uspěl s požadavkem na registraci ochranné známky.

Budějovický Budvar (německy Budweis) vznikl v roce 1895 v Českých Budějovicích. Pivo se tam ale vaří od roku 1265. Anheuser-Busch, který má sídlo v americkém St. Louis, byl založen roku 1852. Pivo s názvem Budweiser začal vařit v roce 1876. Značka Budweiser se stala vůbec první značnou piva v USA. Zakladatelé Anheuseru přišli do USA z Německa.

lidovky, čtk