Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Burčákové dny pomalu končí. Netruchlete, často je falešný

Burčák (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burčák (ilustrační foto) | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila první falšování burčáku a částečně zkvašeného hroznového moštu. Z celkem 26 kontrolovaných vzorků po celé ČR nevyhovělo kontrole deset.

Častým prohřeškem proti předpisům bylo i letos ředění vodou, sdělila vedoucí oddělení komunikace SZPI Romana Kadaňková.

Vzorky burčáku - meziproduktu při výrobě vína, který bývá k dispozici několik dní po začátku kvašení moštu - SZPI odebírala v období od 1. srpna do 30. listopadu.

Inspekce kontrolovala 13 vzorků burčáku a 13 vzorků částečně zkvašeného hroznového moštu. Ten se od burčáku liší tím, že nemusí být vyroben z tuzemských hroznů; při kontrole se zkoumaly mošty z hroznů ze Slovenska, Maďarska a Itálie.

Burčák ve skle

"Nepovolené ředění bylo zjištěno v pěti případech, z toho ve třech případech byl kromě nepovoleného ředění vodou zjištěn navíc i vyšší obsah etanolu z přidaného cukru, než je povolený limit," uvedla Kadaňková.

Kontrole vyhovělo sedm vzorků burčáku a devět vzorků zkvašeného hroznového moštu. Špatné burčáky prodával například prodejce před hotelem Avion v centru Brna, kde měl prodávaný mok přidanou vodu téměř ze dvou třetin, nebo prodejce v obchodním domě Tesco v Pardubicích. Hrozny, z něhož byl burčák vyroben, totiž nepocházely z Česka.

S prodejci nevyhovujících burčáků bude podle Kadaňkové zahájeno správní řízení kvůli klamání spotřebitele. Kontroly prodeje burčáku budou pokračovat do konce listopadu, kdy musí být prodej burčáku ukončen.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...