1. září 2008 16:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bursíkovu ministerstvu přidají

PRAHA Ministři už vědí, kolik jim kolega a šéf financí Mirolav Kalousek chce přidělit ze státního rozpočtu na příští rok. Největší nárůst výdajů o 130 procent by mělo mít kvůli spolufinancování projektů z EU ministerstvo životního prostředí. Tradičně největší podíl ale pro sebe získá ministerstvo práce a sociálních věcí. Jemu půjde více než třetina výdajů, téměř 463 miliard korun. Stát počítá s deficitem 38,1 miliardy korun.

Významný nárůst výdajů zaznamenají zřejmě i ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo školství. Méně peněz mohou očekávat ministerstva pro místní rozvoj, dopravy, zemědělství, kultury a zdravotnictví.

Výdaje rozpočtu jsou naplánovány na 1,151 bilionu korun a příjmy na 1,113 bilionu korun. Vláda by měla poprvé o rozpočtu jednat v druhém zářijovém týdnu. Do konce září jej pak musí předložit Poslanecké sněmovně.

Za celý letošní rok počítá ministerstvo financí se schodkem 71,3 miliardy korun, ale podle dřívějších prohlášení ministra financí Miroslava Kalouska bude deficit nakonec nižší.

Loni skončilo hospodaření státního rozpočtu schodkem 66,4 miliardy korun, což bylo o 24,9 miliardy méně než schválený rozpočet. Výdaje státu loni činily 1,1 bilionu korun.

Ministerstvo průmyslu a obchodu letos získalo navíc proti loňsku o čtyři miliardy více, ministerstvo školství pak o 14 miliard korun více. O přibližně 20 miliard příští rok stoupnou výdaje na úhradu státního dluhu.

O více než tři miliardy více bude mít na výdaje Všeobecná pokladní správa. V ní jsou i peníze, jejichž určení není přesně stanoveno. Součástí této kapitoly je i například vládní rezerva, která by měla být využívána při nouzových situacích, například při povodních.

Méně peněz naopak v příštím roce mohou utratit vedle ministerstva pro místní rozvoj, dopravy a zemědělství i Senát, Český telekomunikační úřad, Bezpečnostní informační služba a Český statistický úřad.

Lidovky.cz