Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Burza zažila černý týden

Burza zažila černý týden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza zažila černý týden. | foto: ČTK

Praha Ceny akcií největších českých firem klesly minulý týden o tři procenta, což je největší letošní propad.

Velcí zahraniční investoři minulý týden prchali z rozvíjejících se trhů, což srazilo rovněž ceny tuzemských akcií. „Pražská burza prožila nejhorší týden letošního roku. Většina titulů se vydala o čtyři procenta níže než končila minulý pátek,“ říká analytik Cyrrus Jan Procházka.
Ceny akcií obchodovaných na burze klesly za týden v průměru o více než tři procenta. Pražská burza tak podle makléře společnosti Wood & Co. Jana Pavlíka následovala vývoj na ostatních rozvíjejících se trzích, jako je Turecko, Mexiko nebo například Brazílie. „Přišla technická korekce, která většinu zisků od začátku roku umazala,“ dodává Pavlík.
Za odchodem kapitálu stojí rostoucí nechuť investorů k riziku, které je u zmíněných kapitálových trhů vyšší než u burz ve vyspělých zemích. „Investoři se začali přiklánět k myšlence, že existuje problém inflace. Do svých ocenění proto zahrnují vyšší stupeň rizika,“ uvedl pro Reuters k situaci na trzích portfolio manažer Michael Daley z Avebury Asset Management.

Trhům vládnou centrální banky

Investoři jsou proto nervózní z toho, že úrokové sazby v USA, Japonsku a eurozóně porostou, což by zpomalilo ekonomický růst a snížilo zisky společností. Možnost levných půjček v minulých letech snižovala podle některých odborníků rizikovou přirážku na neospravedlnitelně nízké úrovně.

Výsledkem byl boom rizikových trhů v minulých letech. Ceny ruských akcií se tak od března 2005 zvýšily o 130 procent. Zdvojnásobila se i hodnota společností, které se obchodují v zemích Perského zálivu.

Nejistota ohledně ceny peněz proto v minulém týdnu vedla investory k tomu, aby prodaly cenné papíry a realizovaly tak své zisky. Ruská burza se tak propadla o téměř devět procent, turecká o 7,6 procenta a například burza ve Varšavě zaznamenala více než čtyřprocentní propad.

Pokles se nevyhnul ani tuzemským trhům. „Hodně intenzivně se vybíraly zisky,“ upozorňuje makléř Jan Langmajer z Atlantik FT, který dodává: „Prodeje jsou tažené ČEZ.“ Právě tuzemský energetický kolos byl totiž v minulosti oblíbencem zahraničních investorů. Za posledních dvanáct měsíců se tak cena akcií ČEZ zvýšila ze 450 na pátečních 799,5 koruny.
Hospodářské výsledky společnosti ale akcionáře nenadchly i přes 70procentní růst zisku. Jejich očekávání byla totiž ještě vyšší, což vedlo k prodejům společnosti. „Netoleruje se ani jakékoliv malé zklamání,“ sdělil Langmajer.

ČEZ ale není jedinou společností, která zažila úspěšné časy. V loňském roce se zvýšila hodnota největších tuzemských firem v průměru o zhruba dvě pětiny. Růstem začala burza i letošní rok. Propad v minulém týdnu proto nebyl zas až takovým šokem. „Trh byl už trošku přehřátý,“ uvedl Pavlík.

A další vývoj pražské burzy? „Nový týden to bude hodně nervózní,“ tvrdí Pavlík s tím, že trh bude hodně kolísat. „Z pohledu jednoho až dvou měsíců bych byl opatrně optimistický,“ sdělil Pavlík. Rozvíjejícím se trhům věří i další odborníci. Podle investičního ředitele Gordona Fowlera z The Glenmede Trust jsou akcie na těchto trzích stále levné v porovnání s například japonskými, a proto „nabízejí největší potenciál pro zisky“.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...