29. května 2007 22:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bush navrhl do čela Světové banky Zoellicka

Robert Zoellick | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Zoellick | foto: AFP

WASHINGTON Americký prezident George Bush si vybral bývalého náměstka ministra zahraničí Roberta Zoellicka, aby vedl Světovou banku. Oznámila to agentura AP.

Zoellickova nominace vyvolala příznivou odezvu u dalších států a Bílý dům očekává, že kandidát bude akceptován vedením banky, uvedl zdroj. Činitel se vyjadřoval pod podmínkou anonymity, protože prezident Bush má nominaci oficiálně oznámit ve středu.

Zoellick (53) má v čele Světové banky nahradit odcházejícího Paula Wolfowitze, který má banku opustit k 30. červnu. Wolfowitz se dostal pod tlak vzpoury skupiny vedoucích zaměstnanců banky, kteří proti němu s podporou evropských zástupců využili problémů okolo platu jeho přítelkyně, která musela z banky odejít.

Ředitelská rada sice nakonec přiznala, že nic špatného neudělal, v zájmu klidu v bance se s ním však dohodla na rezignaci.

V čele Světové banky stojí podle tradice Američan, zatímco sesterskou organizaci Mezinárodní měnový fond vede Evropan. V čele fondu nyní stojí Španěl Rodrigo Rato. Cíl obou institucí je podobný, tedy mírnit dopady chudoby v zemích třetího světa a podporovat jejich rozvoj.
ČTK