4. října 2008 12:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bush neotálel, plán na záchranu už podepsal

George Bush podepisuje návrh zákona na stabilizaci finančního systému. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Bush podepisuje návrh zákona na stabilizaci finančního systému. | foto: ČTK

WASHINGTON Prezident George Bush si pospíšil s podpisem návrhu zákona na stabilizaci finančního sektoru. Balíček opatření, která mají pomoci bankám v krizi, podepsal již včera večer. Jen několik hodin poté, co plán na podruhé schválila Sněmovna reprezentantů.

Na ozdravení finančního systému chtějí USA vynaložit až 700 miliard dolarů, v přepočtu asi 12 bilionů Kč.

"Mám velkou důvěru ve vás, pane ministře, i ve váš tým," řekl Bush ještě před podpisem ministrovi financí Henrymu Paulsonovi. Poděkoval mu zároveň, že pomohl plán prosadit v Kongresu.

Záchranný plán mimo jiné předpokládá, že banky a další finanční instituce se budou moci zbavit špatných úvěrů, které jim zatěžují bilanci a blokují finanční toky. Největší hrozbou pro ekonomiku je právě to, že se zastaví tok peněz na úvěrových trzích.

Součástí ozdravného plánu je rovněž prodloužení daňových úlev pro firmy, které se podílejí na výrobě zařízení k produkci větrné, solární a dalších alternativních zdrojů energie. Spotřebitelé pak budou moci využít daňového zápočtu od 2500 do 7500 dolarů, pokud si koupí elektromobil.Hlavní body návrhu zákona o stabilizaci finančního systému Spojených států:

-
Na vykoupení ztrátových a rizikových aktiv firem bude vyčleněno 700 miliard dolarů (asi 12 bilionů korun). Prvních 250 miliard dolarů bude k dispozici hned a dalších 100 miliard dolarů bude vyčleněno na požádání prezidenta. O uvolnění zbylých 350 miliard dolarů bude rozhodovat Kongres.

- Stát získá ve firmách zahrnutých do programu podíl. Daňoví poplatníci se tak budou moci v budoucnosti podílet na zisku těchto firem.

- Firmy, které získají pomoc, budou dodatečně zdaněné v případě, že se vládě po pěti letech nepodaří získat vynaložené peníze na pomoc zpět.

- Společnosti zahrnuté do programu se budou muset povinně účastnit pojistného programu.

- Zákon by měl umožnit dojednání výhodnějších splátkových podmínek pro lidi, kteří nejsou schopni splácet hypotéky.

- Pro dohled nad dodržováním zákona bude zřízen nový kongresový výbor.

- Zákon omezí tzv. zlaté padáky pro ředitele společností účastnících se programu.

Vybrané doplňky:
- Přijatý návrh zákona zvýšil vládní záruky na bankovní vklady a spoření ze 100.000 dolarů na 250.000 dolarů.
 
- Součástí ozdravného plánu je rovněž prodloužení daňových úlev pro firmy, které se podílejí na výrobě zařízení k produkci větrné, solární a dalších alternativních zdrojů energie.

- Spotřebitelé budou moci využít daňového zápočtu od 2500 do 7500 dolarů, pokud si koupí elektromobil.

- Zvýhodněny budou také firmy, jejichž zaměstnanci dojíždějí do práce na kole.

- Zákon zvyšuje daňové odpočty na děti. 

- Zahrnuje také pomoc lidem postiženým nedávnými hurikány.


Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč