1. října 2008 20:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bush stvrdil rozpočet USA na rok 2009, zahrnuje i radar

George Bush | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Bush | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

WASHINGTON Americký prezident George Bush dnes podepsal rozpočet na příští rok, který zahrnuje i 465,8 milionu dolarů na vybudování protiraketového radaru v České republice a základny s deseti obrannými střelami v Polsku. Uvolnění prostředků na výstavbu radaru už dříve americký Kongres podmínil českým souhlasem s vybudováním zařízení.

Finanční prostředky na vybudování evropské části protiraketového štítu jsou o 246,3 milionu dolarů nižší, než původně požadovala vláda. Při projednávání návrhu rozpočtu ve výborech ale doporučovali kongresmani ještě rozsáhlejší škrty, celkově až o 370 milionů dolarů proti vládnímu návrhu.

Výstavbu radaru Kongres povoluje s podmínkou, že ji předem schválí česká strana. Hlavní dohodu o radaru podepsali v červenci ministři zahraničí obou zemí Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg, v září byla v Londýně podepsána i dohoda o postavení amerických vojáků na radarové základně, známá jako SOFA. Obě smlouvy chce česká vláda ještě letos předložit parlamentu k ratifikaci, podpora pro ně ale není jistá.

Vybudování raketové základny v Polsku je vázáno nejen na souhlas Varšavy, ale i na české schválení výstavby radaru. Toto rozhodnutí zřejmě vychází z přesvědčení zákonodárců, že rakety bez radaru nemají smysl, zatímco radar může svému účelu sloužit, i kdyby základna v Polsku nevznikla.

Americký Kongres si rovněž vymínil, že rozmístění protiraketových střel bude možné až poté, co ministerstvo obrany USA doloží, že jsou funkční a provozně účinné. Polsko a Spojené státy se na vzniku základny dohodly po více než ročním jednání v polovině srpna. Nyní Poláci s Američany ještě ladí některé technické detaily. Smlouva bude muset rovněž projít parlamentní ratifikací, na rozdíl od Česka ji ale podporují jak vládní Občanská platforma, tak opoziční strana Právo a spravedlnost.

Evropská část protiraketového systému by měla být hotová v roce 2013, tedy ještě předtím, než bude mít podle Washingtonu své zbraně dlouhého doletu k dispozici Írán. Právě obranou proti případnému útoku z této země vysvětluje Bushova administrativa potřebu protiraketového štítu, včetně základen ve Střední Evropě.
ČTK