Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 9 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bydlení a finance 1 – Jak (si) pronajmout byt

dům, byty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy dům, byty | foto: Lidové noviny

PRAHA V dnešní lekci odstartujeme témata, ve kterých se budeme zabývat finančními otázkami spojenými s vlastnictvím nemovitosti. Je určena jak těm, kdo byt už vlastní a chtějí ho pronajmout, tak těm, kteří toto štěstí nemají a musí si místo k bydlení pronajímat.

Bez omezení lze pronajímat byty v osobním vlastnictví. V případě družstevního bytu záleží na stanovách družstva. U obecních bytů je potřeba mít souhlas obce. Ten lze získat například při dlouhodobé cestě do zahraničí – cestu je však třeba věrohodně doložit.

Komu byt patří, by si měl budoucí nájemce ověřit: stačí nahlédnout do katastru nemovitostí. Pokud by totiž obec k pronájmu souhlas nedala a na černého nájemníka přišla, nemá nájemník žádný nárok na náhradu.

Kolik vyděláte na pronájmu bytu

Pronájem bude výhodnější, když v čase poroste i cena bytu. To je možné předpokládat u nemovitostí, které jsou v dobrém technickém stavu a v dobrých lokalitách. Nejlépe se pronajímají byty ve vyšším patře s výtahem a blíže centru. Největší zájem je o byty 2+kk. Aby se pronájem vyplatil, je třeba, aby měsíční výnosy z pronájmu pokryly měsíční náklady vlastnictví bytu a ještě něco zbylo.

Příklad: byt 3 + 1, 68m2, v panelovém domě v Praze *pořizovací cena: 1 700 000 Kč

měsíční nájem: 11 000 Kč
náklady na opravy a údržbu bytu: je dobré počítat s vytvořením finanční rezervy ve výši zhruba 600 Kč/měs.
příspěvek do fondu oprav: 400 až 1000 Kč/měs. (dle velikosti bytu)
pojištění domácnosti: od 800 do 1500 Kč/rok (dle vybavení bytu a města, v němž se nemovitost nachází)
daň z nemovitosti: okolo 400 Kč/rok (záleží na velikosti města a na rozloze bytu)
roční výnos z pronájmu po odečtení nákladů: 118 800 Kč Poznámka: Ceny jsou orientační

Základem dobrých vztahů mezi nájemcem a vlastníkem je správně sepsaná nájemní smlouva. Tu musejí podepsat majitelé s nadpolovičním vlastnickým právem k pronajímané nemovitosti (to platí zejména u činžovních domů, kde je více majitelů).

Smlouva musí obsahovat přesný popis toho, kdo, komu, co, na jak dlouho, za jakých podmínek a za kolik pronajímá. Právě zmíněná otázka „za kolik“ je klíčová. Proto je třeba správně stanovit cenu pronájmu. Dobré je vypočíst nájemné tak, že se stanoví nájem, z něhož si majitel hradí i veškeré vlastnické poplatky (příspěvek do fondu oprav, platby pojištění atd).

Neopomenutelné je ale také přesné vymezení předmětu pronájmu – tedy bytu. Zde musí být například uvedeno rozhodnutí, do jaké míry může nájemce využívat společné prostory, například sklepy. Důležitou součástí smlouvy je předávací protokol. Do něj se zapisuje kromě stavu měřičů energií také vybavení i případné nedostatky nebo poškození tak, aby při zpětném předání bytu nevznikl spor o to, kdo škody způsobil.

Při podpisu nájemní smlouvy nebo při předání bytu skládá nájemce majiteli kauci (garanční zálohu, která slouží jako pojistka pro případ nesplacených účtů nebo škod na zařízení bytu). Všeobecně přijatelná garance se pohybuje od poloviny do jednoho měsíčního nájmu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...