Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Bydlení a finance 3 - Jak kupovat nemovitost

Pozemky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozemky | foto: Lidovky.cz

PRAHA Plánujete koupi bytu, domu nebo pozemku? V dnešním kurzu přinášíme užitečné rady, jak postupovat, abyste nenaletěli, a vyhli se tak nepříjemným komplikacím. Nezbytná je vždy osobní prohlídka nemovitosti. Zdá se to jako samozřejmost, ne vždy se ovšem dodržuje. Nakupovat jen podle fotografie je velké riziko.

V případě rodinných domů lze při návštěvě získat třeba informace o inženýrských sítích či o řešení přístupu k nemovitosti. Dobré je na prohlídku přizvat také odborníka.
Dotazy se vyplatí i v případě bytů. Je dobré si zjistit, kolik peněz se odvádí do fondu oprav, kolik prostředků ve fondu oprav aktuálně je a kdo budou vaši sousedi. I kdyby totiž kupující měl dostatek peněz, může být v domě jediný. A kdyby na důležité opravy nebyly peníze, musel by buď bydlet v postupně chátrajícím domě, nebo všechno platit ze svého.

Co by měla obsahovat kupní smlouva

Definice smluvních stran: jméno, rodné číslo nebo číslo pasu nebo datum narození. U právnických osob musí obsahovat název společnosti, IČ, sídlo a jednatele firmy.

Úvodní prohlášení: „kupující kupuje, prodávající prodává“ a předmět smlouvy, tedy přesnou specifikaci nemovitosti.

Cena za převod: celá kupní cena, doby splatnosti jednotlivých částí kupní ceny, tedy části záloh, části z hypotéky a z vlastních zdrojů. Vždy je nutné uvést podmínky výplaty, čísla účtů a termíny.

Případná omezení: například vlastnických práv, tedy věcná břemena, zástavní práva apod.

Prohlášení smluvních stran: prodávající v něm prohlašuje, že si není vědom právních vad, které by znemožňovaly koupi, a kupující, že je obeznámen se všemi fakty o nemovitosti.

Termín uvolnění: jasně stanovit, v jaké lhůtě musí prodávající byt či dům uvolnit, případně i vyklidit.

Než začnete přemýšlet o kupní smlouvě, je nutné navštívit katastrální úřad a z výpisu nebo listu vlastnictví si ověřit některé základní informace o nemovitosti a vlastníkovi (především to, je-li prodávající skutečným majitelem bytu či domu). Vyčte z něj také, zda nemovitost není zatížena věcnými břemeny nebo jinými omezeními vlastnického práva. Výpis z katastru by měl být co nejčerstvější, vydaný nejlépe těsně před podpisem smlouvy. Obecně platí, že nemá být starší dvou měsíců.

V případě koupě stavebního pozemku je důležitým dokumentem pro každého potenciálního majitele územní plán. Zpracovaný ho má většina obcí. Můžete z něj vyčíst, zda a co je možné v obci stavět.

V žádném případě nedoporučuji zaplatit kupní cenu prodávajícímu už při podpisu kupní smlouvy. To udělejte nejdříve po podání návrhu na vklad do registru nemovitostí a vyznačení takzvané plomby na listu vlastnictví. Nebo uhraďte cenu nemovitosti na depozitní účet u třetí osoby (např. u notáře). Peníze se převedou na prodávajícího po zapsání změny do katastru.

Důležitou součástí kupní smlouvy je předávací protokol, a to především s ohledem na skryté vady nemovitosti. Půlroční lhůta na reklamace a na případné odstoupení od smlouvy začíná běžet od převzetí nemovitosti stvrzeného předávacím protokolem.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...