Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Byt pro paterčata? Hněv nás neodradí, pomáháme dál, zní z Milovic

Pár dní před porodem paterčat je třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic (na snímku z 29. května) v dobré náladě i fyzické kondici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pár dní před porodem paterčat je třiadvacetiletá Alexandra Kiňová z Milovic (na snímku z 29. května) v dobré náladě i fyzické kondici. | foto: ČTK

MILOVICE Rodičům prvních českých paterčat vyhrožují žhářským útokem kvůli obecnímu bytu, který jim radnice Milovic nabídla k pronájmu. Také lidem, kteří rodině pomáhají, chodí SMS s přáním smrti. Místostarostka „nejmladšího českého města“ Marcela Říhová však ustupovat nechce. „Podporujeme všechna vícerčata a je nám jedno, jaké jsou národnosti,“ říká rezolutně.

Se svým synem a druhem Antonínem žije matka paterčat Alexandra Kiňová zatím v malém bytě 1+1. Už brzy se ale bude stěhovat do mnohem většího obecního bytu 3+1, který jim radnice středočeských Milovic nabídla k pronájmu.

Jedinečná pomoc však u části veřejnosti narazila. Kvůli romskému původu se rodina potýká s výhrůžkami a závistí. Nadávkám a hrozbám smrti se nevyhnuli ani lidé, kteří se rozhodli prvním českým paterčatům pomoci.

ČTĚTE TAKÉ:

Obavy mají i noví sousedé rodiny paterčat, připouští Říhová. Dům tak bude hlídat městská policie. „Město udělá maximum pro to, abychom zabránili jakýmkoliv rasistickým útokům,“ řekla serveru Lidovky.cz místostarostka.

Lidovky.cz: Setkali jste se na radnici s negativní reakcí veřejnosti na vaši pomoc rodině paterčat?
Na sociálních sítích jsem zaznamenala odpor, ale byla tam vidět i ta pozitivní strana. Že by za mnou někdo vyloženě přišel, házel po mě rajčata, křičel a nadával – to ne. Ale tohle všechno pramení z toho, že v našem městě nejsou rodiny z vícerčaty ojedinělým jevem. Pomáháme všem rodinám s vícerčaty. Také díky tomu se chlubíme tak nízkým věkovým průměrem (Milovice jsou „nejmladším“ městem v Česku – pozn. red.).

Místostarostka Milovic Marcela Říhová.

Místostarostka Milovic Marcela Říhová.

Lidovky.cz: Ostatním rodinám ale s bydlením nepomáháte. Nevadí lidem právě to?
Máme tu přes třicet dvojčat a dvoje nebo troje trojčata. Nezajišťovali jsme jim bydlení, ale podporujeme je materiálně. Do dvou let věku jim každého čtvrt roku dáváme příspěvky na dětskou kosmetiku či nákup plen. Paterčata jsou v podstatě atypická situace, je to celorepublikově výjimečný jev, proto jsme se rozhodli, že rodině pomůžeme tímto způsobem. Nicméně nemají žádnou jinou výhodu než ten byt.

Lidovky.cz: Rodina se sice může těšit z většího bytu, ale kvůli výhrůžkám už do oken lepí bezpečnostní fólie z obav před žhářským útokem. Jsou jejich obavy oprávněné?
Sám vidíte, že v dnešní společnosti je možné cokoliv. Samozřejmě už jsem zaznamenala dotazy od sousedních nájemníků, kteří z toho mají také strach. Nicméně město udělá maximum pro to, abychom zabránili jakýmkoliv rasistickým útokům. To v žádném případě nedopustíme. Bude o tom informována městská policie a v případě, že bychom něco podobného zaznamenali, tak samozřejmě zakročí.

Komentář Lidových novin:

Lidovky.cz: Nenávist už došla tak daleko, že anonymní výhrůžky a nadávky chodí firmám, které se rozhodly paterčatům usnadnit start do života. Proč se radostná událost tak šíleně vyhrotila?
Tohle je můj osobní názor: o tom, že se v našem městě mají narodit paterčata, jsme věděli od počátku pouze já a pan starosta. Matka nastoupila do nemocnice a nadace pro vícerčata to najednou pustila mezi média. Rodina podle mě asi vůbec nedomyslela, že takto velké medializování vyvolá i velkou vlnu nevole. Pokud by to nebylo takto medializováno, tak to z mého pohledu asi není tam, kde to je.

Lidovky.cz: Budete s podporou rodin s vícerčaty pokračovat, nebo vás současné události odradily?
Podporujeme všechna vícerčata a je nám jedno, jaké jsou národnosti. Jsou to naši občané.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?