3. února 2009 8:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Byty začínají zlevňovat

Panelový dům - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panelový dům - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Kdo plánuje koupit byt, má nyní dobrou příležitost. Jejich ceny totiž kvůli nižší poptávce klesají. Po třech letech, kdy ceny bytových jednotek nepřetržitě rostly, se tento trend zastavil. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a realitních kanceláří.

Například v Praze nabídkové ceny bytů klesly v posledním čtvrtletí loňského roku o 1,7 procenta. Pražské byty tak byly levnější poprvé od roku 2005.
Společnost EuroNet Media uvedla, že za leden se průměrné ceny bytů v celém Česku snížily až o 4,5 procenta.

Průměrné ceny klesly v celé zemi pouze s výjimkou okresů Strakonice, Jablonec nad Nisou, Uherské Hradiště a Cheb.

„Myslím, že ceny jsou v Česku nadsazené. Nyní se ukáže, kde je u nás kupní síla,“ komentoval trend viceprezident Asociace realitních kanceláří Ivan Žikeš. Dodal, že ceny bytů půjdou v Česku ještě dolů.

„Snížení cen je patrné zejména u bytů méně kvalitních a v horších lokalitách,“ upřesnil realitní odborník Karel Dudych z mezinárodní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle.

Podle Aleše Budína z realitní kanceláře aaabyty.cz dojde v případě panelových sídlišť se špatnou dostupností do centra měst - v nevyhledávaných a problematických lokalitách - k poklesu cen dokonce i o více než dvacet procent.

Naopak Ivan Žikeš se domnívá, že největším hitem zůstanou byty v panelových domech, protože se stále jedná o cenově nejdostupnější bydlení. „U nových kvalitních projektů nelze zásadní pokles cen očekávat, neboť prostor pro manipulaci s cenou mají developeři omezený,“ dodal Dudych.

Podle analytika mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřeje Novotného se začaly v loňském druhém pololetí na trhu s byty projevovat důsledky ekonomické krize. „K jejím projevům mimo jiné patří ochlazení poptávky po bydlení a snížení tempa růstu cen rezidenčního bydlení,“ uvedl Novotný.

Pokles zájmu o koupi vlastního bytu naopak zvyšuje poptávku po pronájmech bytů. Ta se v některých lokalitách v Česku meziročně zvýšila až o 50 procent. Jednak je to dáno horší dostupností hypoték, jednak tím, že řada lidí vyčkává s nákupem bytů a domů, až jejich ceny ještě klesnou.

Někteří developeři se snaží proti nižšímu zájmu bojovat různými speciálními akcemi a klienty lákají bonusy. Ke koupi bytu či domu tak některé společnosti nabízí například nové auto či poukaz na kuchyňskou linku.
Pavla Francová