8. května 2013 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Byznys budoucnosti? Poptávka po cykloservisech stoupá

Cyklisté - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklisté - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRNO Čím více si lidé kupují dražší kola, tím častěji s nimi chodí do servisu k odborníkovi a neopravují si je doma. Cykloservisy zažívají velmi dobré časy a do budoucna by se jim mělo dařit dobře, potrvá-li boom cykloturistiky, řekl spolumajitel brněnské prodejny a opravny kol BS Bike Jiří Březina. Podobně na tom jsou restaurace u frekventovaných cyklotras.

Lidé už si nedokáží opravovat kola sami

Jak se zvyšuje počet lidí, kteří do nákupu kola investují větší peníze, rostou i jejich potřeby. "Leccos si sice dokážou udělat sami, ale je to podobné jak s auty. Technologie jsou složitější, je potřeba větší odbornost, proto kola svěřují servisům. Navíc pozoruju, že mladší ročníky si nedokážou opravit téměř nic, kolikrát ani vyměnit plášť," řekl Březina.

Servis provozuje Březina šest let. Výrazný nárůst počtu zákazníků sice nepociťuje, ale částečně i proto, že prodejnu se servisem přesunul a některé zákazníky ztratil. "Jelikož však jezdím po městě na kole, všímám si, že i tady jezdí víc lidí a mám dojem, že stále více lidí chce jezdit na něčem, co je bezpečné a v dobrém stavu. Většina zákazníků, odhaduji 90 procent, přijde s požadavkem kompletního seřízení a servisu," všímá si.

Příjem ze servisu kol je a do budoucna bude významný vzhledem k tomu, že prodej kol v kamenných obchodech klesá. "Máme obojí, prodávat kola samostatně už moc nejde. Myslím, že do budoucna se úspěšná prodejna bez vlastního kvalitního servisu neobejde. Stále jsou lidé, kteří si raději koupí kolo v obchodě než na internetu, ale chtějí k tomu i doprovodné služby," vysvětlil Březina.

Ze sezony těží i restaurace u cyklostezek

Jednou z restaurací, která žije převážně díky cyklistům, je Sokolovna v Bílovicích nad Svitavou nedaleko Brna. "Když začne sezona, návštěvnost se nám zvedne minimálně desetkrát," řekl provozovatel Emil Ludikovský.

Cyklistům se snaží vyjít vstříc například tím, že na zahrádce zřídili stánek s výčepem, aby se k pivu či limonádě dostali zájemci rychleji. Při nepřízni počasí si mohou promoklí turisté usušit uvnitř oblečení.

"Rádi bychom sem nalákali cyklisty ještě více a už nějakou dobu uvažuju o závodě, který by u nás začínal a končil. Jsme na ideálním místě, které je křižovatkou několika cyklotras a lze tu vybrat terén pro děti i zdatné cyklisty. Musel by se ale najít někdo, kdo má s pořádáním závodů zkušenosti a chtěl by s námi spolupracovat," dodal Ludikovský.

Lidovky.cz, ČTK