Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

CD od Sony už půjdou kopírovat

PRAHA Hudební firma Sony BMG ustoupila kritice. Nahrávací společnost se rozhodla přestat vyrábět kompaktní disky obsahující software, zabraňující kopírování CD v počítačích.

Firma byla za tuto aktivitu terčem stížností ze strany vlastních zákazníků. „V rámci preventivních opatření společnost Sony BMG přechodně zastavuje výrobu kompaktních disků s technologií XCP,“ uvedla firma. Důvodem je fakt, že minulý čtvrtek se objevil první počítačový virus, který využívá protikopírovacího softwaru k nepozorovanému napadení počítače.

Hackeři mohli zneužít ochranné technologie
„Není nutné se znepokojovat. V Evropě se tento typ disků vůbec neprodává,“ ubezpečil české zákazníky Zbyněk Knobloch z firmy Sony BMG. Jeden z britských hackerů před několika dny podle agentury Reuters rozeslal po internetu velké množství e-mailů s příponou „Photo approval“. Když na ni uživatel klikne, do počítače se nainstaluje vir podobný takzvanému trojskému koni. Ten se uživateli jeví jako žádoucí program, ale po jeho instalaci v počítači umístí jiný software, většinou škodlivý.

V tomto případě virus zvaný Stinx-E trojan vyřadí z provozu firewall, což je ochranný program, který chrání počítač před napadením hackery. Již dříve firma Sony BMG na toto riziko zareagovala tím, že vydala opravný program, který je možné stáhnout z jejích webových stránek.

Na možnost zneužití softwaru obsaženého na hudebních nosičích podle Reuters nejdříve upozornila britská společnost Sophos, vyrábějící antivirové programy. Technologii XCP firma Sony BMG zavedla na omezeném počtu CD ve snaze zabránit vlastníkům hudebních CD v jejich neomezeném kopírování a zamezit tak neoficiálnímu trhu s CD disky. Systému XCP Sony využívá u řady hudebních děl, prodávaných v USA, včetně alb nejznámějších interpretů.

Principem ochrany je zvláštní program, který se sám nainstaluje při spuštění CD v počítači. Výjimkou jsou počítače Apple/MacIntosh, ušetřeny jsou i přehrávače CD a DVD. Software se neviditelně nainstaluje v kořenovém adresáři počítače a v něm skryje i všechny příbuzné soubory.

Odstranění softwaru je potom pro nezkušeného uživatele velmi obtížné a potenciálně nebezpečné kvůli možnému poškození systému počítače. Sony o tom ale spotřebitele nikde neinformuje. Z tohoto důvodu podali minulý týden nespokojení zákazníci v Kalifornii na společnost Sony hromadnou žalobu. Sony BMG je společným podnikem japonského koncernu Sony a německé mediální společnosti Bertelsmann AG.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!