2. dubna 2008 12:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČD poprvé zaplatí za zpožďování vlaků

Vlak - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak - ilustrační foto | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

OLOMOUC České dráhy (ČD) zaplatí olomouckému hejtmanství pokutu 2,6 milionu korun za loňské zpožďování vlaků v regionu. Zástupci ČD a kraje se na tom dohodli na dnešní schůzce. Hejtmanství původně chtělo po železničářích sankci 5,5 milionu korun. Pokutu nakonec snížilo, protože se ČD podařilo v lednu prokázat, že nezavinily všechna původně pokutovaná zpoždění.

Vedení kraje oznámilo loni v listopadu, že udělí železničářům pokutu za 216 zpožděných spojů. Na lednovém jednání zástupců kraje a ČD železničáři doložili to, že zavinili jen zhruba polovinu zpoždění, na která se vztahovala původní sankce. Při sestavení pokuty 5,5 milionu korun kraj vycházel z chybných údajů, které dostal od ČD.

"Pokutu, která vznikla na základě upřesněné dohody, uznáváme a jsme ochotní ji uhradit. ČD se budou maximálně snažit situaci zlepšit. K výtkám krajů se stavíme čelem a poučíme se z nich," uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Petr Moravec. Doplnil, že železničáři v této souvislosti chtějí například vytipovat společně s hejtmanstvím spoje, které kraj považuje z hlediska důležitosti cestování za prioritní. 

Uvozovky dolníČeské dráhy:
Pokutu uznáváme a jsme ochotni ji uhradit. Situaci se budeme maximálně snažit zlepšit.Uvozovky horní

Pokuta, kterou kraj udělil ČD, se vztahovala na spoje zpožděné v prvních devíti měsících loňského roku. Za další tři měsíce kraj napočítal dalších asi 36 zpoždění. "Pokuta za toto období zatím nebude udělena s tím, že vyčkáme na to, do jaké míry budou opatření ze strany ČD efektivní. Vyhodnocení provedeme v polovině roku," řekl Polášek.

Představitelé kraje a ČD dnes také podepsali novou smlouvu o zajištění dopravní obslužnosti v regionu. Z dokumentu vyplývá, že hejtmanství letos nebude moci účtovat ČD tak vysoké sankce jako loni. V roce 2007 kraj měl možnost pokutovat opožděný spoj více než 20.000 korunami. Letos to bude maximálně 10.500 korun v případě, že zpoždění vznikne v důsledku chyby zaměstnanců ČD. Pokud ho zaviní technická závada na vlakové soupravě,
sankce bude maximálně 1500 korun.

Železničáři podle Poláška požadovali to, aby výše pokuty byla jednotná na úrovni do 1500 korun. "To by však byl jen zlomek sankce z roku 2007. Uznali jsme však, že stav drážních vozidel je mnohdy velmi špatný, a došli ke kompromisnímu řešení," uvedl už dříve krajský radní. Olomoucké hejtmanství platí ČD za zajištění základní dopravní obslužnosti v regionu. Letos dráhy obdrží od kraje na úhradu ztráty 312 milionů korun.

Rozhodnutí Olomouckého kraje udělit železničářům sankci za zpožďování vlaků přispělo k tomu, že možnost penalizace ČD požadovaly v nových smlouvách i regiony, které sankci v dřívějších dohodách neměly. Podle Moravce již ČD mají uzavřenou smlouvu na letošní rok se všemi kraji.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!