Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ČD poškodily Slováky, zaplatí pokutu

Vlak (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak (ilustrační foto) | foto: ČTK

BRNO České dráhy mají zaplatit za zneužití dominantního postavení v nákladní dopravě pokutu 270 milionů korun. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Společnost podle něj zvýhodňovala některé své klienty, počítala jim rozdílné ceny. Jde o jednu z nejvyšších pokut v historii úřadu. Verdikt zatím není pravomocný, firma se proti němu může odvolat.

Na státní České dráhy si u úřadu stěžoval slovenský konkurent ŠPED-TRANS Levice, ČD podle něj zvýhodňovaly některé zákazníky, a tak si je vázaly ke dlouhodobé spolupráci. To omezovalo konkurenci a také znevýhodňovalo jiné zákazníky, kteří lepší cenu nedostali.

ÚOHS zjistil, že se dráhy dopustily řady prohřešků, a to v letech 2003 až 2007. Původně o pokutě vůbec neuvažoval a chtěl případ vyřešit dohodou. Dráhy ale své jednání napravili až po roce od zahájení správního řízení, což je pro úřad pozdě, uvedl předseda ÚOHS Martin Pecina. Doplnil, že k pokutě by se měla vyjádřit ještě Evropská komise. "Je pravděpodobné, že stanovisko zohledníme v případném druhostupňovém řízení, pokud tedy vůbec přijde," dodal.

Pokuta mohla být až v miliardách korun
Nákladní doprava byla pro České dráhy dlouho hlavním zdrojem obživy. Zisky z ní dotovaly ztrátové osobní spoje. Ročně šlo o více než 600 milionů korun. Loni v prosinci vznikla dceřiná firma drah - ČD Cargo, která nákladní dopravu převzala. Pokutu ale dostanou přímo ČD. "Nemůžeme pokutovat firmu, která je nástupcem drah. To by si pak každý hříšník mohl
založit nástupnickou společnost, a případné sankci se tak vyhnout," uvedl už dříve Pecina. Dráhy mohly dostat pokutu podstatně vyšší, až v miliardách korun, při jejím výpočtu ale úřad zůstal na dolní hranici.

V minulosti podnik od antimonopolního úřadu dostal několik sankcí v souhrnné výši ve stovkách tisíc Kč za chybná výběrová řízení. Nyní například prověřuje sporné pronájmy desítek českých vlakových nádraží. Narušení hospodářské soutěže ale ještě nepokutoval.
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?