27. června 2007 17:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čechů s milionem dolarů je patnáct tisíc

Dolary | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolary | foto: Lidovky.cz

PRAHA Čechů s majetkem větším než milion dolarů (asi 21 milionů korun) je skoro patnáct tisíc, uvedla studie společností Merrill Lynch a Capgemini. Nejbohatším Čechem je majoritní vlastník firmy PPF Petr Kellner, uvádí již několik let časopis Forbes.

"Výrazný nárůst velmi bohatých Čechů ovlivnil především růst spotřebních výdajů, investice do infrastruktury a nízké úrokové sazby," uvedl generální ředitel společnosti Capgemini Patrik Horný. Podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové, je důležitým faktorem také posilující kurz koruny vůči dolaru.

Podobný majetek jako 14.760 Čechů má na celém světě 9,5 milionu lidí. Všichni milionáři vlastní aktiva v hodnotě 37,2 bilionu dolarů. Počet lidí s majetkem přesahujícím 30 milionů dolarů je 94.970.

Nejvíce majetku koncentrují milionáři v Severní Americe, celkem 11,3 bilionu dolarů. Následuje Evropa s 10,1 bilionu dolarů a oblast Asie a Pacifiku s 8,4 bilionu dolarů. V budoucnu se podle studie majetek světových milionářů tak rychle zvětšovat nebude. Důvodem je zpomalení hospodářského růstu vyspělých zemí, hlavně USA.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!