Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čechům kuřecí dál chutná

Ministr Jan Mládek s kuřecím stehnem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr Jan Mládek s kuřecím stehnem. |

PRAHA Dovezené kuřecí maso vytlačuje z trhu česká kuřata, jinak se prodej kuřecího nemění, hlásí prodejci. To je podle nich jediná reakce na hrozbu ptačí chřipky. A v souvislosti s možným výskytem úplně prvního případu u nás bude tento trend pokračovat, míní obchodníci.

„Češi se stále řídí cenou a dovezená kuřata z Itálie nebo Polska se zde prodávají hluboko pod cenou, které čeští obchodníci nemohou konkurovat,“ uvedla Jana Kindlová ze společnosti Agropol Group, která do tuzemských obchodů prodává výrobky pod značkou Vodňanské kuře.

Důvod, proč se dovezené maso prodává tak levně, je jasný. „Třeba v Itálii poklesl z důvodu obav ptačí chřipky prodej kuřecího masa o 50 procent, takže jedinou možností, jak ho prodat, byl vývoz do zemí, kde půjde na odbyt,“ vysvětlila Kindlová.

Podobně se vyjadřuje také generální ředitel drůbežářské firmy Xaverov Zdeněk Štěpánek. „Konkurence zahraničního kuřecího se ale týká spíše než čerstvého masa mražených výrobků,“ poznamenal Štěpánek. Podle něj ale v souvislosti s možným výskytem ptačí chřipky poprvé v Čechách změna v prodeji kuřecího nehrozí.

„Veřejnost je dostatečně informovaná, takže i kdyby testy výskyt ptačí chřipky potvrdily, nic se nezmění,“ myslí si Štěpánek z Xaverova. Také podle obchodních řetězců lidé nakupují ve stejném množství jako dříve. Někde dokonce prodej mírně stoupl.

„Březnová čísla potvrdila nejen to, že kuře je stále naší nejprodávanější položkou, ale také rostoucí tendence prodeje kuřecího masa,“ uvedla za řetězec obchodů Tesco Jana Matoušková. Obdobně mluví také Jana Havlíčková za obchody Carrefour. „Porovnáme-li letošní rok se stejným obdobím loňska, pak je prodej kuřecího naprosto stejný,“ sdělila Havlíčková. Prodej kuřecího masa podpořil také ministr zemědělství Jan Mládek, když začátkem března uspořádal pro české novináře snídani, na které se servírovala kuřecí stehna (viz foto).

Podpoře prodeje se daleko dříve než Mládek začali věnovat také sami zpracovatelé a chovatelé. Ve snaze udržet si odbyt ujišťují veřejnost o bezpečnosti domácího drůbežího, které je podle nich pod velmi důslednou kontrolou. Řada z nich tak na obalu zdůrazňuje, že jde o český produkt.

Na pomoc evropskému drůbežářství, které na rozdíl od toho českého postiženo odbytovou krizí kvůli ptačí chřipce opravdu je, hodlá ze svého rozpočtu přispět také Evropská unie.

Podle statistik se spotřeba drůbežího masa v České republice pohybuje okolo pětadvaceti kilogramů na osobu ročně. To je přitom nad průměrem spotřeby celé Evropské unie. Asi jedenadvacet kilogramů připadá na kuřecí, 1,9 kilogramu představuje spotřeba krůtího masa a zbytek se týká kachního a husího masa.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?