Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čechům se asi otevřou pracovní trhy Belgie a Dánska

Eurokomisař pro zaměstnanost Vladimír Špidla se zúčastnil konference o přínosu migrantů pro konkurenceschopnost zemí sedmadvacítky v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurokomisař pro zaměstnanost Vladimír Špidla se zúčastnil konference o přínosu migrantů pro konkurenceschopnost zemí sedmadvacítky v Praze. | foto: Lidové noviny

PRAHA Češi a občané dalších nových členských států, které rozšířily EU před pěti lety, zřejmě budou moci brzy volně pracovat v Dánsku a Belgii. Tyto země se chystají uvolnit svůj pracovní trh unijním nováčkům.

Vyplývá to z vyjádření eurokomisaře pro zaměstnanost Vladimíra Špidly, který se dnes v Praze zúčastnil konference českého předsednictví EU o přínosu migrantů pro konkurenceschopnost sedmadvacítky. Bariéry na pracovním trhu tak zachovají nejspíš jen Německo a Rakousko.

Rakušané a Němci asi počkají až na hraniční termín
Špidla řekl, že zatímco po svém vstupu do EU mohli Češi pracovat jen ve třech starých zemích, po pěti letech už se budou moci volně ucházet o práci ve 24 státech sedmadvacítky. Původně občany nováčků na svůj pracovní trh pustila jen Británie, Irsko a Švédsko.

Další státy bariéry postupně odbourávaly. Bez omezení tak nyní mohou lidé z Česka získat místo ve 22 členských státech, k nim by brzy měly přibýt další dva - Dánsko a Belgie.

Přechodná období s ochranou pracovního trhu mohou trvat maximálně do konce dubna 2011. Rakouská vláda už se nechala slyšet, že do té doby občanům z nových zemí nedovolí volně se o místo ucházet. Podobná situace je v Německu.

Německo čekají volby, očekává se další debata
Pokud budou chtít státy bariéry zachovat, budou je muset Evropské komisi do konce dubna pádně zdůvodnit. "V každém případě očekávám argumenty, které přinesou jednotlivé členské země. Těžko bych mohl přijmout jeden dopis se dvěma či deseti řádky," řekl Špidla. Případný postup komise ale nechtěl předjímat. Bude podle něj záviset na závažnosti argumentů jednotlivých vlád.

Špidla v minulosti omezení volného pohybu pracovníků opakovaně kritizoval.

Proti bariérám se postavila i koalice osmi nových zemí, za jejímž vznikem stálo právě Česko. To si odstranění překážek na pracovním trhu vybralo za jednu z priorit svého nynějšího předsednictví EU. Evropská komise na popud koalice nováčků nechala loni vypracovat zprávu, podle níž není k prodloužení ochranných opatření důvod.

Obrovská vlna pracovníků z chudších členských států totiž bohatší země nezaplavila. Příchod pracovníků naopak v některých členech přispěl k hospodářskému růstu.

Německo čekají letos parlamentní volby. Už při těch posledních před čtyřmi lety předvolební kampani dominovala ekonomická témata. O ochraně míst pro domácí pracovníky by politici mohli mluvit také letos, a to i kvůli krizí.

Německo ale omezení postupně zmírňuje. Od letoška v zemi mohou snadněji získat práci vysokoškoláci z nových států. Belgie a Rakousko mají seznam nedostatkových profesí, u nichž je vydávání povolení jednodušší. V Dánsku je zatím nutná registrace. Bližší informace o podmínkách práce a života v zemích EU jsou na webu ministerstva práce www.mpsv.cz v oddílu "Zaměstnanost".

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.