Sobota 22. února 2020svátek má Petr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čechy čekají další změny daní

Komu ušetří rovná daň peníze? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komu ušetří rovná daň peníze? | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí chystá daňovou revoluci. Expertní skupina, která byla ustavena na začátku roku, totiž pracuje na návrhu nového systému zdanění příjmů a majetku.

Daňové zatížení zaměstnanců by se tak v budoucnu mohlo o něco snížit, a to kvůli zavedení výdajových paušálů. Ekonomové však považují navrhovaný systém za příliš komplikovaný.

Podle náměstkyně ministra financí Dany Trezziové má návrh obsahovat změny zdanění osob s cílem, aby byl celý systém spravedlivější. „Hlavní důvod pro zavedení paušálů je zjednodušení systému a také aby se snížily například administrativní náklady,“ přidává se Alena Vančurová z Vysoké školy ekonomické, která je členkou expertní skupiny.

Systém by tak měl přinést vyrovnání rozdílů ve zdanění živnostníků a fyzických osob. „Přineslo by to srovnání podmínek mezi podnikateli a zaměstnanci. Určité výdaje mají totiž i zaměstnanci,“ vysvětluje Petr Hruška, daňový poradce a majitel společnosti České daně.

Všichni zaměstnanci, kteří podléhají dani z příjmu, by totiž mohli od svých příjmů odečítat určitou část, například náklady na dopravu či ošacení, jako paušální náklady na práci. „Snížení zdanění práce bych viděl jako pozitivní krok,“ dodává Hruška.

Ekonom ČSOB Petr Dufek naopak soudí, že jednodušší by zřejmě bylo snížení daňové sazby. To by podle něj bylo přehlednější, snadnější a rychleji realizovatelné. „Do sazeb se komise pouštět nechce,“ tvrdí ale Vančurová. Co nejjednodušší daňové zákony prosazuje i Hospodářská komora. „Z toho důvodu, i pro jednoduchost výpočtu daně, preferuji spíš přímé snížení daní než zavádění dalších odečitatelných položek,“ přiznal prezident komory Jaromír Drábek s tím, že ale v zásadě není proti návrhu.

V současné době je koncept rozpracován ve fázi námětů, myšlenek a nápadů. „Konkrétní výstupy by měly být letos v červenci, kdy by měl být hotový koncept návrhu zákona,“ sdělila LN Trezziová.

Paušály nejsou jedinou věcí, které má zákonná novinka řešit. „Jedná se i o otázce konsolidace zdanění podniků, konsolidace kapitálových příjmů či odpisů. Majetkové daně se nemají rušit, ale je zde návrh danit od určité výše. To by snížilo počet poplatníků třeba dědické a darovací daně,“ upřesnila Trezziová. Podobný trend už v zákoně podle Hrušky je. „U daně dědické jsou do určité výše osvobozeni od placení daní příbuzní. Čím bližší příbuzný, tím je osvobození větší.“

Ministerstvo odhaduje, že by daňové změny znamenaly výpadek příjmů státního rozpočtu asi deset miliard korun. „Podle zadání ale musí být reforma daňově neutrální. Kompenzace by mohlo přinést plánované zvýšení spotřební daně na cigarety a zdanění elektřiny, uhlí a plynu, tedy takzvaná ekologická reforma,“ dodala Trezziová.
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?