Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čechy čekají další změny daní

Komu ušetří rovná daň peníze? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komu ušetří rovná daň peníze? | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo financí chystá daňovou revoluci. Expertní skupina, která byla ustavena na začátku roku, totiž pracuje na návrhu nového systému zdanění příjmů a majetku.

Daňové zatížení zaměstnanců by se tak v budoucnu mohlo o něco snížit, a to kvůli zavedení výdajových paušálů. Ekonomové však považují navrhovaný systém za příliš komplikovaný.

Podle náměstkyně ministra financí Dany Trezziové má návrh obsahovat změny zdanění osob s cílem, aby byl celý systém spravedlivější. „Hlavní důvod pro zavedení paušálů je zjednodušení systému a také aby se snížily například administrativní náklady,“ přidává se Alena Vančurová z Vysoké školy ekonomické, která je členkou expertní skupiny.

Systém by tak měl přinést vyrovnání rozdílů ve zdanění živnostníků a fyzických osob. „Přineslo by to srovnání podmínek mezi podnikateli a zaměstnanci. Určité výdaje mají totiž i zaměstnanci,“ vysvětluje Petr Hruška, daňový poradce a majitel společnosti České daně.

Všichni zaměstnanci, kteří podléhají dani z příjmu, by totiž mohli od svých příjmů odečítat určitou část, například náklady na dopravu či ošacení, jako paušální náklady na práci. „Snížení zdanění práce bych viděl jako pozitivní krok,“ dodává Hruška.

Ekonom ČSOB Petr Dufek naopak soudí, že jednodušší by zřejmě bylo snížení daňové sazby. To by podle něj bylo přehlednější, snadnější a rychleji realizovatelné. „Do sazeb se komise pouštět nechce,“ tvrdí ale Vančurová. Co nejjednodušší daňové zákony prosazuje i Hospodářská komora. „Z toho důvodu, i pro jednoduchost výpočtu daně, preferuji spíš přímé snížení daní než zavádění dalších odečitatelných položek,“ přiznal prezident komory Jaromír Drábek s tím, že ale v zásadě není proti návrhu.

V současné době je koncept rozpracován ve fázi námětů, myšlenek a nápadů. „Konkrétní výstupy by měly být letos v červenci, kdy by měl být hotový koncept návrhu zákona,“ sdělila LN Trezziová.

Paušály nejsou jedinou věcí, které má zákonná novinka řešit. „Jedná se i o otázce konsolidace zdanění podniků, konsolidace kapitálových příjmů či odpisů. Majetkové daně se nemají rušit, ale je zde návrh danit od určité výše. To by snížilo počet poplatníků třeba dědické a darovací daně,“ upřesnila Trezziová. Podobný trend už v zákoně podle Hrušky je. „U daně dědické jsou do určité výše osvobozeni od placení daní příbuzní. Čím bližší příbuzný, tím je osvobození větší.“

Ministerstvo odhaduje, že by daňové změny znamenaly výpadek příjmů státního rozpočtu asi deset miliard korun. „Podle zadání ale musí být reforma daňově neutrální. Kompenzace by mohlo přinést plánované zvýšení spotřební daně na cigarety a zdanění elektřiny, uhlí a plynu, tedy takzvaná ekologická reforma,“ dodala Trezziová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...