13. srpna 2007 7:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čechy láká akční dovolená

'V současnosti sledujeme zvýšený zájem o vyhlídkové lety balonem díky filmu Vratné láhve' | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 'V současnosti sledujeme zvýšený zájem o vyhlídkové lety balonem díky filmu Vratné láhve' | foto: Reprofoto

PRAHA Místo k moři letět do vesmíru? Proč ne. Pokud máte dvě stě tisíc dolarů, což je 4,1 milionu korun, můžete letět. Od začátku července totiž začala tuto adrenalinovou dovolenou nabízet pražská společnost Typ Agency.

„Cesta trvá kolem tří hodin, klient zažije zhruba pět minut stav beztíže, uvidí zakřivení země a zkusí si, co to je zatížení šest G,“ informuje Hanuš Němeček z Typ Agency. Pravdou je, že první zájemci se do vesmíru podívají až na začátku roku 2010. „Ke konci roku bychom měli mít prototyp rakety, kterou čeká rok a půl testování, poté může dojít k prvním komerčním letům,“ dodává Němeček.

Stav beztíže ale nemusí zájemce zažít jen ve vesmíru. Brněnská firma UžijSiTo nabízí výlet do vesmírného městečka u Moskvy, jehož součástí je i možnost zkusit beztížný stav. „Takový výlet vyjde na téměř sto tisíc korun,“ konstatuje majitel firmy Tomáš Vychodil.

V létě je podle něho největší zájem o zorbing, což je kutálení se z kopce v pětimetrové nafukovací kouli, nebo let ve stíhačce. „O adrenalinové zážitky je stále větší zájem. Meziročně zaznamenáváme více než stoprocentní nárůst,“ uvádí Vychodil.

Majitelé cestovních kanceláří, kteří se specializují na alternativní typ dovolených, se shodují, že právě adrenalinové zážitky jsou pro lidi daleko větším odpočinkem než opalování na pláži. „Z týdnu u moře si člověk možná odnese mušle a pár fotek, ale z našich cest jsou to emoce, kterými se bude ještě dlouho chlubit,“ myslí si Radek Fiala, marketingový ředitel společnosti FAN MOTION.

Češi si často vybírají neobvyklé výlety nebo dovolené podle toho, co je zrovna mediálně „in“. Nelze se proto divit, že v minulém roce stoupla obliba raftingu, na čemž má zásluhu teenagerovská komedie Rafťáci. „V současnosti sledujeme zvýšený zájem o vyhlídkové lety balonem díky filmu Vratné láhve,“ potvrzuje Irena Jirásková ze společnosti Happy-Shop.

Lidem, pro které je let raketou nebo stíhačkou příliš drahý, nabízejí cestovky méně finančně náročné, a přesto adrenalinové nebo aktivní zážitky. „Tento typ zájezdů je dražší o patnáct až třicet procent oproti pobytovým dovoleným,“ uvedl Jan Bím, jednatel a ředitel pražské cestovky Adventura.

Většina cestovek se už ale začala připravovat na zimu 2008, čemuž odpovídají jejich nejnovější plány do budoucna. Vedle sjíždění ledovců nebo zlézání ledopádů si tak lidé budou moci zařídit jízdu všemožnými sněžnými vozidly nebo se na pár dnů stát musherem, který řídí psí spřežení.

Čím dál oblíbenější je lyžování v netradičních zemích, jako je Rumunsko, Bulharsko nebo Kavkaz. „Takový zájezd na Kavkaz už ale dražší je, protože se musí zaplatit letenka, pak helikoptéra a také know-how organizátora. Takový zájezd totiž umí udělat málokdo,“ dodává Tomáš Hložánek z brněnské cestovní kanceláře Puxtravel.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz