19. ledna 2010 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čechy stále štvou bankovní poplatky. Nový zákon jejich názor nezměnil

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA I po listopadové právní úpravě, která snížila platby za bankovní služby, klientům stále nejvíce vadí bankovní poplatky. Téměř 70 procentům dotázaných na finančních domech nejvíce vadí výše poplatků. Daleko za poplatky jsou se 20 procenty v nelibosti nepřehledné obchodní podmínky. Spokojeny s bankou jsou jenom čtyři procenta klientů. Vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP.

Poplatky v nelibosti suverénně vedou ve všech směrech. Na otázku "Jaký máte názor na bankovní poplatky" odpovědělo 51,4 procenta respondentů "Štvou mě." Dalších 41,7 procenta zvolilo méně údernou odpověď, k poplatkům mají pouze výhrady.

Respondenti se shodují přibližně v tom, zda poplatky zrušit úplně, nebo jen snížit. Pro snížení je 43,2 procenta dotázaných, pro zrušení 42,5 procenta. Pouhých devět procent by na poplatcích nic neměnilo.

Podle Patrika Nachera, se kterým SANEP konzultoval okruhy otázek, se nelibost klientů vůči poplatkům nezměnila ani po novém zákonu o platebním styku proto, že banky některé poplatky sníží, ale jiné stejnou měrou zvýší.

Čechy nejvíce na bankách štvou poplatky.

"Ten zákon pro koncového uživatele nic neřeší, proto to lidi stále štve. Banky si ty poplatky vyberou jinde," řekl Lidovkám.cz Nacher, který vede server zaměřený na bankovní poplatky.

"Lidi jsou po 1. listopadu (kdy novelizace vešla v platnost - pozn. red.) k poplatkům citlivější. Ten průzkum je přirozený, jde o emocionální reakci," dodává Nacher. Novelizace například zrušila poplatek za blokaci karet nebo zavedla povinnost posílat jednou cestou měsíční výpisy zdarma, nejobvyjkleji tedy elektronicky.

Průzkum probíhal během prosince a účastnilo se ho 73 820 respondentů ve věku 18 až 69 let.

Češi platí nejvyšší bankovní poplatky ve střední Evropě, upozornila v prosinci loňského roku analytická společnost Scott & Rose. Například Slováci průměrně zaplatí za používání běžného účtu asi 48 eur ročně, Češi za totéž zaplatí něco přes 63 eur. Ve srovnání se zeměmi Evropské unie je Česko na sedmém místě.

taiMartin Tajčman

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁVRHÁŘ ELEKTRO OBVODŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč