10. prosince 2007 13:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Čedok koupili Američané

Čedok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čedok | foto: ČedokReprofoto

PRAHA Největší cestovní kancelář v České republice Čedok má nového majoritního akcionáře. Americká finanční společnost Odien získala 98procentní podíl v Čedoku od společnosti Unimex Group, která cestovní kancelář ovládala od roku 1995. Cena transakce nebyla zveřejněna.

"Odvětví cestovního ruchu je sektorem, který ve střední a východní Evropě čeká dynamický růst," uvedl v tiskové zprávě jeden z šéfů Odienu Michael Saran. Čedok se má podle něj stát základnou pro další expanzi Odienu ve střední Evropě. Do rozvoje cestovní kanceláře a její expanze na zahraniční trhy chtějí Američané investovat stamiliony korun.

"Při výběru potencionálního investora jsme jako hlavní kritérium hodnotili garanci dalšího rozvoje a růstu společnosti spolu s možností její expanze nejen v České republice," uvedl k transakci předseda představenstva Unimex Group Jiří Šimáně. Unimex Group nedávno prodal zahraničnímu investorovi také část akcií letecké společnosti Travel Service.

Čedok, založený v roce 1920, je nejstarší a podle tržeb i počtu klientů největší českou cestovní kanceláří. V roce 2006 vzrostl hrubý zisk Čedoku o 5,2 milionu na 35,6 milionu korun při tržbách přes tři miliardy korun. Služeb cestovní kanceláře loni využilo 406.000 lidí, více než polovina cestovala na dovolenou do zahraničí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz